Zaawansowane fantomy i symulatory, nowoczesny sprzęt medyczny czy sala do prowadzenia egzaminów w europejskich standardach - to możliwości, jakie daje monoprofilowe centrum symulacji medycznej, które powstało w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kierownik centrum, dr Katarzyna Kucharska uważa, że stworzenie nowej jednostki to wspaniała metoda nauki zawodu pielęgniarki, oswajania się z sytuacjami, do których dochodzi w szpitalu. Można tu pracować na fantomach, które krztuszą się, wymiotują, krzyczą, a nawet pocą się.
– Podnosi poziom kształcenia. Symulacja medyczna pozwala w warunkach bezstresowych wchodzić w zawód. Najpierw uczą się podstawowej pielęgnacji i powoli wchodzą na wyższe etapy wtajemniczenia – mówi Katarzyna Kucharska.
Studenci przyswajają także wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy na sali, gdzie znajdują się fantomy przygotowujące do ratowania niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Nauka podtrzymywania życia odbywa się w zaimprowizowanej sali OIOM-u. Jak mówi dr Monika Borek, zajmująca się m.in. pielęgniarstwem ratunkowym i intensywnej terapii mówi, że te dwa obszary podczas praktyk zawodowych budzą największe obawy.
– Czas reakcji musi być bardzo szybki w czasie zagrożenia życia. Tutaj rzeczywiście możemy odtworzyć taką sytuację, fantom jest przygotowany, aby na nim wiele procedur wykonywać, możemy nawet podawać leki i on na nie reaguje – mówi Monika Borek.
Jak informuje rektor uczelni, dr Izabela Zaborowska, centrum powstało dzięki dofinansowaniu unijnemu przekazanemu przez Ministerstwo Zdrowia. Wykonano remont bloku A, następnie wyposażono w niezbędne urządzenia. Władze uczelni stawiają na pielęgniarstwo.
– To zawód deficytowy na rynku pracy. Dodatkowo w większości posiłkujemy się kadrą naukową z naszego ostrowieckiego szpitala. Przyjeżdżają do nas też wykładowcy z uniwersytetów medycznych, np. z Lublina – mówi rektor Izabela Zaborowska.
Projekt, w ramach którego powstało monoprofilowe centrum symulacji medycznej, kosztował ponad 2,5 miliona złotych. WSBiP korzysta także z innych dofinansowań, które m.in. gwarantują wsparcie finansowe praktyk zawodowych oraz stypendia dla najlepszych absolwentów pielęgniarstwa.