Opatowska Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje rolników do tegorocznej kampanii składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Termin mija 14 marca, pierwsze szkolenie odbyło się już w Opatowie. W następnych dniach zaplanowane są szkolenia w innych miejscowościach powiatu. Ponadto poruszone zostały tematy dotyczące, m.in. ASF-u, ubezpieczeń zwierząt hodowlanych czy rolniczego handlu detalicznego.
Jarosław Krzyżanowski, zastępca dyrektora regionalnego oddziału ARiMR w Kielcach informuje, że rolnicy w ostatnim czasie dostosowują się do wielu zmian wprowadzonych przez państwowe instytucje. Jedną z nich było wprowadzenie systemu elektronicznego, który zastąpił papierowe wnioski. Jarosław Krzyżanowski przypomina, że rolnicy mieli wiele obaw, jednak radzą sobie bardzo dobrze. Urzędnicy także szybciej rozpatrują przesyłane wnioski.
– W powiecie opatowskim, dokładnie rok temu, wydaliśmy decyzje na poziomie 67 procent, dziś mamy 97 procent, tym samym 30 procent rolników szybciej dostało dopłaty, a środki wypłacamy do czerwca - mówi Jarosław Krzyżanowski.
Ponadto rolnicy posiadający małe gospodarstwa mogą starać się o pozyskanie środków na restrukturyzację gospodarstwa. Artur Lis, kierownik ARiMR w Opatowie informuje, że już w czwartek rusza nabór wniosków w regionalnych oddziałach. Pozyskać można 60 tysięcy złotych.
– Katalog inwestycji jest bardzo szeroki. Może obejmować m.in. budowę i modernizację budynków, zakup nowych maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego. Można kupić grunty czy stado zwierząt – wylicza Artur Lis.
Dofinansowanie uzyskać można po stworzeniu biznesplanu, którego czas realizacji wynosi 3 lata.
Poseł Marek Kwitek przypomina rolnikom o możliwości rolniczego handlu detalicznego. Uważa, że to przyszłość, która pozwoli zwiększyć dochodowość w małych rodzinnych gospodarstwach. Przypomina, że pierwsze zmiany weszły w 2017 roku, aby w handlu żywnością uczestniczyło jak najmniej pośredników. Kolejne zmiany wprowadzone zostały wraz z początkiem tego roku.
– Od 1 stycznia zmiany dotyczą tego, że jedynym pośrednikiem może być restauracja, stołówka, sklep lokalny czy nawet sklep wielkopowierzchniowy, który bezpośrednio sprzedaje przetworzoną żywność – mówi parlamentarzysta.
Dodatkowo podniesiona została kwota wolna od podatku z 20 do 40 tysięcy złotych w ciągu roku.
Parlamentarzysta zapowiada kampanię informacyjną dotyczącą rolniczego handlu detalicznego oraz rejestrowania działalności przez rolników.