Wiesław Myśliwski, uznawany przez krytyków i historyków literatury za najwybitniejszego współczesnego polskiego powieściopisarza, był gościem Studia Gram Polskiego Radia Kielce. Towarzyszył mu znakomity aktor Jerzy Radziwiłowicz, który czyta najnowszą książkę pisarza, „Ucho igielne”. Powieść już za kilka dni zagości na naszej antenie.
Wiesław Myśliwski urodził się w Dwikozach pod Sandomierzem. To prozaik, dramaturg, ale i redaktor. Dwa razy był laureatem literackiej Nagrody Nike za „Widnokrąg” oraz za „Traktat o łuskaniu fasoli”. Doctor honoris causa wielu uczelni, w tym również od 2007 roku, kieleckiego uniwersytetu. Jego proza cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce, ale jest ceniona także za granicą. Książki Myśliwskiego zostały przetłumaczone na 22 języki.
W 2018 roku ukazała się najnowsza powieść pisarza, zatytułowana „Ucho igielne”. Jak pisze wydawca: to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata.
Sam autor z dystansem i poczuciem humoru opowiada o genezie tej książki. Tak mówił w styczniu, podczas spotkania z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach.
– Miałem już nie pisać. Żona mnie namawiała: to za dużo cię kosztuje, daj spokój. I miałem już nie pisać po „Ostatnim rozdaniu”. Ale pomyślałem sobie, że ci wszyscy, którzy przewidywali, że tytuł „Ostatnie rozdanie” łączy się z tym, że już więcej nie będę pisał, będą mieli satysfakcję. A ja nie mogłem na to pozwolić. Myślałem więc, o czym mógłbym napisać. Wbrew pozorom nie jest prawdą, że pisarz jest zalewany przez pomysły. Przez pomysły są zalewani grafomani. Więc ja, kiedy jakąś nową książkę chciałbym napisać muszę szukać jakiegoś motywu, jakiegoś powodu. Czasami te powody są przypadkowe. Z „Uchem igielnym” opowiadam taką anegdotę, że nie wiem, czy spałem, czy już się zbudziłem i przypomniała mi się cyganka, która w młodości mi wywróżyła ile będę żył, a akurat minęły te lata, które ona mi wywróżyła. To mnie zbulwersowało, że jak to cyganka mi wywróżyła, a ja żyje dalej, w związku z tym muszę napisać następną powieść – wspominał Wiesław Myśliwski.
Jaka jest ta powieść? Ci, którzy jeszcze nie czytali „Ucha igielnego”, mogli jej posłuchać na antenie Polskiego Radia Kielce, w interpretacji znakomitego aktora, Jerzego Radziwiłowicza. Artysta ten wystąpił w niemal 70 spektaklach teatralnych. Wystąpił też w kilkudziesięciu filmach. Produkcje, które przyniosły mu największą sławę, to „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zagrał też rolę Szymona Pietruszki – głównego bohatera powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”, przeniesionej na ekran w 1995 roku. Rzadko gości w serialach tu najbardziej znanym jest „Glina”, w którym zagrał komisarza Andrzeja Gajewskiego.
Audiobook „Ucho Igielne”, wyprodukowany przez Polskie Radio Kielce, to 780 minut słuchania, podzielonych na 52 odcinki.
„Ucha Igielnego” będzie można słuchać na antenie Radia Kielce od 7 marca o godzinie 18.40 (od poniedziałku do piątku).