Grupa 12 młodych osób z Hiszpanii poznaje region świętokrzyski, dzięki wymianie w programie Erasmus. Większość czasu spędzają w Skarżysku-Kamiennej na szkoleniach i warsztatach, ale dziś przyjechali do Kielc, gdzie między innymi odwiedzili Muzeum Dialogu Kultur i wzięli udział w grze miejskiej.
Młodzież pochodzi z Malagi oraz okolic tego miasta na południu Hiszpanii. Jest w wieku od 15 do 18 lat, choć w tym gronie znalazło się także troje dwudziestolatków. Dla większości z nich jest to pierwszy wyjazd poza granice własnego kraju. Szkolenie w Polsce jest realizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu.
Julia Dziuba, koordynator projektu „Theatre for change” mówi, że tytuł nie jest przypadkowy, ponieważ wiele zajęć opiera się na formach teatralnych i dramie. – Rozmawiamy o tym, jak angażować młodych ludzi w wyjazdy zagraniczne, jak promować te wszystkie mobilności międzykulturowe. Młodzi ludzie przez ten tydzień ćwiczą swoje umiejętności językowe, ponieważ wszystko odbywa się po angielsku, ale też nawiązują nowe kontakty, mają czas na poznanie innej kultury – wymienia.
Młode Hiszpanki przyznały, że Polska zrobiła na nich dobre wrażenie. – Jestem pierwszy raz w Polsce i dobrze się tu czuję. Wasza kultura jest niesamowita, a ludzie mili – mówiła Maria. Jej imienniczka dodała: – Jesteście bardzo gościnni. Uważam, że program Erasmus+ pozwala nam na integrację z osobami z innych kultur, poczuć, że jesteśmy jedną rodziną – mówi.
Podobne odczucia mają także uczestnicy projektu z Polski, o czym świadczą słowa Poli Jaros. – Główny cel tej wymiany to pokazanie, że chociaż się różnimy, to jesteśmy ze sobą w pewien sposób powiązani – wyjaśniła.
Choć zajęcia wypełniają większość programu pobytu w Polsce, to we wtorek młodzież znalazła czas na wizytę w Kielcach. Wzięła udział w grze miejskiej, uczestniczyła w warsztatach cyrkowych i teatralnych w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś, ale też zwiedziła Muzeum Dialogu Kultur.
Agnieszka Caban, kierownik tego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach podkreślała, jak ważna dla wspólnego poznania się jest rozmowa. – Młodzież uczymy dzisiaj o tym, czym jest dialog, jak on wyglądał na przestrzeni wieków, przybliżamy ideę, filozofię dialogu, która przyświeca naszemu oddziałowi.
Goście będą przebywać w regionie do soboty. Kolejnym etapem realizacji projektu będzie wizyta młodych Polków w Hiszpanii.