1700 wniosków do rządowego programu „Czyste powietrze” przyjął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach. To drugi wynik w Polsce – mówi dyrektor oddziału Ryszard Gliwiński.
W tym roku w ramach programu instytucja będzie również wspierać przedsiębiorców i firmy. Planowane jest m. in. udzielanie dotacji na budowę farm fotowoltaicznych oraz dotacje na zakup samochodów hybrydowych dla policji czy staży pożarnej.
Jak mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, dobry wynik programu „Czyste Powietrze” jest efektem wielu spotkań pracowników wojewódzkiego funduszu z mieszkańcami regionu. Dodała, że ważnym elementem w poprawie stanu środowiska jest edukacja młodych. W 2018 roku samorządy podpisały 63 umowy na organizację pracowni edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na łączną kwotę półtora miliona złotych.
Minister Anna Krupka zaznacza, że program „Czyste powietrze” to nie tylko zdrowsze środowisko naturalne, ale także mniejsze koszty po stronie mieszkańców regionu.
Projekt umożliwia dofinansowanie do zakupu źródeł ciepła, fotowoltaiki oraz gruntownej termomodernizacji obiektów. Będą mogły skorzystać z niego m.in osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od dochodu i kosztu projektu. Może maksymalnie wynosić do 53 tysięcy złotych. Ci, których dochód nie przekracza 600 złotych na osobę mogą uzyskać nawet 90-procentową dotację.
Właściciele nieruchomości, którzy dysponują większym dochodem, a zdecydowali się na termomodernizację będą mogli skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej odpisując wydatki do wysokości 53 tysięcy złotych od podatku.