Złożoną z 24 tablic wystawę, stworzoną przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, można oglądać w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie. Przewodnik po kupieckich piwnicach w Opatowie Zbigniew Zybała mówi, że tematyka jest ściśle związana z wydarzeniami z II wojny światowej. Od jej wybuchu w tym roku mija 80 lat.
– Ekspozycja pokazuje też działalność partyzantów na naszym terenie, np. Hubala – mówi Zbigniew Zybała.
Plansze umieszczone są tuż obok sali, która w czasie wojny służyła za partyzancką strzelnicę. To symboliczne położenie, tak jak tytuł wypożyczonej z Michniowa wystawy „817”. Chodzi o liczbę wsi, które zostały dotknięte represjami podczas wojny. Pojawiają się informacje na temat Michniowa, czyli wsi, której mieszkańcy brutalnie zostali pomordowani.
– Właśnie za to, że pomagali partyzantom albo sami działali w ruchu oporu bardzo aktywnie – mówi przewodnik. Ekspozycja porusza temat sytuacji na wschodnich kresach, czego symbolem jest Wołyń. W podziemiach można obejrzeć jeszcze tymczasową wystawę starych kamer i projektorów, a także PRL- owskich sprzętów i dekoracji. Na stałe w gablotach pojawiły się wyroby z krzemienia pasiastego i ćmielowskiej porcelany.