„Powiem prowde, tego się nie boje jako Świetokrzysko Góra mo dzisiaj ładne stroje”. To tylko fragment tekstu z jakim zmierzyli się dzisiaj uczestnicy trzeciego Dyktanda Gwarowego, które odbyło się w Wilkowie. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Klaudia Julia Lach. Jak twierdzi, w zeszłym roku konkurs był trudniejszy.
– W tym roku też nie było łatwo, ale jak widać poradziłam sobie z tym zadaniem. Jeżdżę na konkursy recytatorskie gwarą, dlatego nie musiałam się dużo uczyć przed tym testem. Znam wiele ludowych wierszy i zapomnianych, regionalnych słów – dodaje Klaudia Julia Lach.
Do dyktanda przystąpili m.in. członkowie Stowarzyszenia Wzdolskie Kołowrotki z gminy Bodzentyn. – Najwięcej trudności sprawiły nam zapisy końcówki wyrazów, a niektóre słowa nie były do końca zrozumiałe. Poza tym była to doskonała zabawa – podkreślały uczestniczki.
W wydarzeniu wzięło udział prawie 50 osób. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 8 lat. Profesor Urszula Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która była członkiem komisji konkursowej, twierdzi że uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. – Konkurs był udany. Oprócz dyktanda mogliśmy wysłuchać także pieśni ludowych oraz poznać znaczenie słów, które obecnie zanikły, ale wpisują się w naszą historię i nie możemy o nich zapominać – podkreśliła Urszula Oettingen.
Burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba dodaje, że w regionie dawniej żyli i mieszkali wyjątkowi poeci, którzy nie umieli czytać i pisać, a potrafili wyjątkowo dobrze mówić, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, które ocalą ich twórczość od zapomnienia. – Naszym zadaniem i obowiązkiem jest dbanie o historię i staramy się jak najlepiej z tego wywiązywać – dodał burmistrz.
Wojciech Kózka, pomysłodawca dyktanda gwarowego jest zadowolony z faktu, że z roku na rok cieszy się ono coraz większą popularnością. W pierwszej edycji wzięło udział 23 uczestników, rok później 35, a tym już 46. Wojciech Kózka zachęca, aby mieszkańcy i turyści już teraz rozpoczęli przygotowania do przyszłorocznej edycji. W tym celu najlepiej posłuchać ludowych piosenek oraz przeczytać kilka tomików poezji oraz książek.