Niewielkich rozmiarów biuletyny i bogate opracowania, książki naukowe oraz publikacje napisane gawędziarskim wręcz językiem. Dzieje regionu przedstawione w różny sposób można znaleźć na Kieleckich Dniach Książki Historycznej. Impreza rozpoczęła się w piątek 22 lutego, a zakończy w sobotę, 23 lutego.
To pierwsza tego typu, dwudniowa impreza, którą zorganizowało Muzeum Historii Kielc wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach. Jak wyjaśnia Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc, to swoista kontynuacja zapomnianych już kiermaszy książki z czasów, kiedy książka była towarem poszukiwanym.
– Książek historycznych, czasopism ukazuje się dużo, a ukazują się przy tym w rozproszeniu. Nie wszystkie docierają do czytelników przez zwykły rynek księgarski. Z wielką satysfakcją mogę stwierdzić, że pojawiło się kilku wystawców ze Skarżyska-Kamiennej, gdzie jest bardzo żywe wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest tych książek do zobaczenia dzisiaj chyba około setki, a pokazujemy główne te publikacje, które ukazały się w ostatnim roku, w ostatnich kilkunastu miesiącach – wyjaśnił Krzysztof Myśliński.
Na kiermaszu swoje publikacje przedstawiło między innymi Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Reprezentująca je Beata Majewska przyznała, że jest to rozpoznawalna marka, ciesząca się dużym zainteresowaniem i mająca szeroką ofertę.
– Zwłaszcza bogate są zasoby, jeśli chodzi o publikacje z zakresu historii. Jeśli chodzi o Kielce, czy województwo świętokrzyskie widzimy, że autorzy szukają nowych tematów, bądź pojawiają się nowe kwestie w związku z tematami już poruszanymi czy omawianymi w istniejących publikacjach. W zeszłym roku mieliśmy bardzo ciekawą publikację wydaną na temat Zamku Królewskiego w Chęcinach i ta publikacja cieszy się dużym zainteresowaniem naszych czytelników – podkreśliła Beata Majewska.
Kiermaszowi towarzyszyły prezentacje wybranych tytułów. Ciąg dalszy Kieleckich Dni Książki Historycznej w sobotę. Tym razem impreza odbędzie się w Muzeum Historii Kielc. Początek kiermaszu o godzinie 10. Wstęp wolny.