Major Wojska Polskiego, zastępca dowódcy, a potem dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” – Eugeniusz Gedymin Kaszyński, pseudonim „Nurt” będzie patronował 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. W przyszły piątek, w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, minister obrony narodowej wyda w tej sprawie oficjalną decyzję.
Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Brygady podkreśla, że „Nurt” przed wojną był nauczycielem i utalentowanym sportowcem. Szczególną uwagę, żołnierze kierują w stronę jego partyzanckich dokonań. Postać zdaniem dowódcy może być autorytetem dla żołnierzy. – Jego zasługi zostały zauważone w Zgrupowaniach Partyzanckich „Ponury-Nurt”. Był zastępcą dowódcy i właściwie „mózgiem” operacji, dlatego zaproponowaliśmy tego trochę niedocenianego żołnierza jako naszego patrona – wyjaśnia pułkownik Artur Barański.
Święto patrona, brygada obchodziłaby 11 czerwca, czyli w dniu, w którym prochy zmarłego na emigracji „Nurta” zostały sprowadzone do Polski i złożone przy kapliczce na Wykusie. Pułkownik Artur Barański mówi, że opracowywana jest koncepcja specjalnego symbolu, który identyfikowałby 10. Świętokrzyską Brygadę WOT. Nie chce zdradzać szczegółów, ale zapewnia, że symbol będzie nierozerwalnie związany z województwem świętokrzyskim.
Imię innego żołnierza związanego z regionem Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” chce nosić 3. Batalion Radiotechniczny w Sandomierzu. Był podpułkownikiem piechoty Wojska Polskiego, działał w podziemiu niepodległościowym, urodził się na terenie dzisiejszego powiatu sandomierskiego.
Jak informuje senator Jarosław Rusiecki, wniosek jest już procedowany w ministerstwie, a decyzja powinna zapaść jeszcze w tym roku. – Swoim życiem i służbą zaświadczył, że Ojczyznę i przysięgę wojskową traktował bardzo poważnie. Za to zapłacił życiem. Jako żołnierz niezłomny, aresztowany przez władze komunistycznej Polski został zamęczony. Nie znamy do dziś miejsca, gdzie leży jego ciało – mówi senator Jarosław Rusiecki. Dodaje, że miejsce spoczynku Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” poszukiwane jest przez Instytut Pamięci Narodowej.
Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej w całym kraju służbę pełni ponad 18 tysięcy żołnierzy, natomiast 10. Świętokrzyska Brygada WOT liczy ponad 600 osób.