Sowieccy żołnierze zostali wykreśleni z grona honorowych obywateli Kielc. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Jak informowaliśmy, z wnioskiem o odebranie 29 oficerom sowieckim honorowego tytułu wystąpiły kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Projektu Świętokrzyskie. Wcześniej apelowali o to przedstawiciele stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.
Uchwała nie wzbudziła zastrzeżeń rady miasta i została jednogłośnie przegłosowana. Radni podkreślali, że obecnie nie ma żadnych informacji o tym, że żołnierze, którzy znajdują się w gronie honorowych obywateli z jakiś szczególnych względów na to zasługują.
Marcin Stępniewski z klubu radnych PiS, który był współautorem uchwały podkreślił, że Armia Radziecka nigdy nie była wyzwolicielem, a kolejnym okupantem po hitlerowskich Niemcach.
– Nie jest godne, żeby czerwonoarmiści byli obok takich postaci jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski, czy biskup Kazimierz Ryczan. Uchwała dotyczy 29 żołnierzy, choć pierwotnie rozmawialiśmy o 31, ponieważ dla dwóch z nich nie ma żadnych dokumentów, które potwierdzałyby nadanie takiego obywatelstwa. Takie działanie jest niezbędne. Podobnie jak usuwamy pomniki i zmieniamy nazwy ulic, tak w tej sprawie również powinniśmy podjąć odpowiednie kroki – mówi Marcin Stępniewski.
Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli także uchwałę o nadaniu miastu jednolitych symboli. Od dziś są nimi: herb, flaga, pieczęć, hejnał, baner i sztandar. Wzory symboli i insygniów zostały ustanowione w zgodzie z zasadami heraldyki i miejscowej tradycji historycznej. Projekty symboli przygotowywano w oparciu o pracę historyków i archiwistów. Za przyjęcie uchwały dziękował obecny podczas sesji Tomasz Bogucki, były radny i przewodniczący Rady Miasta, który od lat zabiegał o uregulowanie tych kwestii.