Od 4 marca będzie można składać wnioski o e-dowody. Nowy dokument tożsamości różni się od tradycyjnego tym, że ma tzw. warstwę elektroniczną, czyli wbudowany chip ułatwiający między innymi załatwienie wielu spraw urzędowych i przekraczanie granic niektórych państw.
Pracownicy administracji publicznej z regionu poznawali dziś tajniki działania nowych dokumentów. Łukasz Skowron z Ministerstwa Cyfryzacji uspokaja, że mimo wprowadzenia nowych wzorów dowodów wymiana ważnych dokumentów nie jest obowiązkowa.
– Posiadanie nowego dowodu tożsamości daje jednak zdecydowanie więcej korzyści. To między innymi możliwość uwierzytelniania w usługach administracji publicznej. E-dowody będą ważne przez dziesięć lat – dodaje.
Przemysław Filuta z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zaznacza, że wnioski o nowy dowód tożsamości będziemy mogli złożyć na dwa sposoby.
– To tradycyjny wniosek papierowy w urzędzie gminy lub formularz elektroniczny składany za pośrednictwem Internetu w serwisie obywatel.gov.pl – wyjaśnia.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, zaznacza, że nowe dowody osobiste zdecydowanie ułatwią komunikację obywateli z urzędami.
– Chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców, aby zwrócili uwagę na nową formę dowodu osobistego, która ma kilka przydatnych dodatkowych funkcji. Oprócz potwierdzenia tożsamości za pomocą nowego e-dowodu będziemy mogli korzystać także z elektronicznego podpisu – podkreśla.
Także senator Krzysztof Słoń zaznacza, że wprowadzenie e-dowodu jest kontynuacją polityki państwa zmierzającej do ułatwiania życia obywateli.
– Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby dotyczące cyfryzacji. To zjawisko nieuchronne, dlatego poprzez takie spotkania chcemy wspomóc wszystkich, którzy w najbliższym czasie będą korzystać z tej ważnej usługi – dodaje.
E-DOWÓD
Ma służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej i do podpisywania dokumentów elektronicznych. Umożliwi on potwierdzenie tożsamości w usługach online. W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym – będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny.
Dotychczas posiadanych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać – zachowają ważność. Chętni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Niemniej posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru będzie mógł go wymienić na dowód osobisty z warstwą elektroniczną, jeżeli jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego będzie chciał posługiwać się dowodem elektronicznym. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela.
Nowy dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej („profil osobisty”), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN). Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat i osobę, która po osiągnięciu pełnoletności została częściowo ubezwłasnowolniona).
W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym („podpisem osobistym”). Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”. E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym. Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.