Dziś w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Instytucie Pamięci Narodowej odbyła się kolejna konferencja popularnonaukowa na temat Polskiego Państwa Podziemnego na Kielecczyźnie.
Profesor Jerzy Gapys z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wyjaśnił, że konferencja ma na celu przypomnienie sylwetek znakomitych żołnierzy, działających w Polskim Państwie Podziemnym, którzy byli związani ze świętokrzyską ziemią.
– W dobie globalizacji rozwoju różnych kręgów kulturowych, popkulturowych, postmodernistycznych, ten patriotyzm, to bohaterstwo polegające na walce zbrojnej często gdzieś umyka. My chcemy przypomnieć dowódców, którzy poświęcali swoje życie walcząc z okupantem, a potem – po wojnie – często byli prześladowani, represjonowani ze swoją działalność na rzecz Polski – mówił profesor Jerzy Gapys.
Postać porucznika Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, dowódcy zgrupowania AK-WiN przypomniał doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
– Służyli i walczyli dla ojczyzny. „Zagończyk” jest postacią wyjątkową, dlatego, że starał się nie tylko łączyć walkę o wolną i suwerenną ojczyznę, ale też wychowywać młodych ludzi, którzy byli w jego oddziałach. Z wykształcenia był nauczycielem, podharcmistrzem Chorągwi Wielkopolskiej przypomniał – Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki.
Konferencję zorganizowali: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.