Nietypowe Walentynki odbyły się w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Młodzi ludzie dyskutowali o miłości, ale zamiast wersji romantycznej tego uczucia rozmawiali o akceptacji i przychylności do drugiego człowieka, niezależnie od jego wyglądu, wyznania czy orientacji seksualnej.
Jak mówi Tamara Hachulska, nauczycielka języka angielskiego w liceum, tego typu warsztaty mają pokazać uczniom, że warto walczyć z mową nienawiści. Dzień zakochanych ma znaczenie symboliczne.
Warsztaty prowadził Mateusz Trojański, edukator reprezentujący Muzeum Dom Anny Frank w Amsterdamie. Jak mówi, w Polsce projekt dotyczący walki z dyskryminacją rozpoczął się od stycznia. Dyskusja ma pomóc młodym ludziom zobaczyć jaką krzywdę może zrobić nietolerancja. W trakcie warsztatów młodzi ludzie mogli obejrzeć filmy nagrane przez dyskryminowane z różnych powodów osoby z innych krajów.
Julia i Maria, uczennice VII Liceum Ogólnokształcącego twierdzą, że tego typu spotkania pozwalają wielu młodym ludziom zastanowić się nad swoim zachowaniem.
– Każdy z nas jest inny, ma inne zainteresowania i podejście do życia. Czy jesteśmy biali, żółci, czy czarni, to mamy te same uczucia. Tymczasem dużo ludzi często podchodzi do innych osób patrząc się na nich z góry. Powody mogą być bardzo różne od innego koloru skóry, po inną orientację seksualną – mówią licealistki.
Projekt realizowany jest w ramach programu wymiany młodzieżowej Erasmus Plus.