Miano polskiego produktu przyszłości zyskał tworzony w Kielcach energooszczędny silnik elektryczny. Opracował go profesor Zbigniew Goryca z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. Naukowiec z Kielc został doceniony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Silnik profesora Zbigniewa Gorycy jest bezszczotkowy z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Jak mówi jego twórca, małe silniki indukcyjne mają sprawność 50-60 procent, tymczasem urządzenia opracowane przez niego dysponują przynajmniej 80-procentową sprawnością i można je stosować praktycznie wszędzie.
– Opłaca się je stosować tam, gdzie silniki pracują długo. Na przykład w pompach, wentylatorach, układach klimatyzacji. Mogą pracować w szczególnie trudnych warunkach, na przykład w komorach ciepłowniczych, czy statkach – tłumaczy naukowiec Politechniki Świętokrzyskiej.
Silniki są bardzo bezpieczne, dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem, ponieważ nie powodują iskrzenia.
Tegoroczne wyróżnienie w konkursie na Polski Produkt Przyszłości jest trzecim z rzędu, zdobytym przez profesora Zbigniewa Gorycę. Pierwsze otrzymał w 2016 roku za energooszczędny wentylator mający zastosowanie na przykład w piecach.
– Drugim wyróżnieniem w 2017 roku był hydrogenerator do mikroelektrowni wodnej. Urządzenie mogło być stosowane na niewielkich ciekach wodnych. Wystarczy przepływ 75 litrów na sekundę, czyli taki jaki jest w małej rzeczce. I taki hydrogenerator przy niewielkim spiętrzeniu dawał ponad kilowat mocy – mówi profesor.
Takie generatory można umieszczać na prawie każdej rzece, dzięki czemu ich użytkownicy wytwarzają energię w sposób niegroźny dla środowiska.
Profesor Zbigniew Goryca współpracuje już z dwiema firmami, które produkują opracowane przez niego silniki, podobne do tych wyróżnionych w tym roku.