Do czeskich tradycji jeszcze nam daleko, ale w Świętokrzyskiem powstaje coraz więcej regionalnych marek piwa. Większość z nich nie jest warzona na miejscu, ale receptury napoju tworzą piwowarzy z regionu.
Sześć rodzajów piwa rzemieślniczego oferuje działający od listopada ubiegłego roku kielecki Browar Dwóch Braci. Artur i Szymon Kaletowie produkują napoje bardzo mocno chmielone, z różnym poziomem goryczki oraz ciemne piwo owsiane o aromacie palonym. Sprzedają je w lokalach w całej Polsce, także w Kielcach, gdzie prowadzą własny pub. Kieleccy piwowarzy prowadzą tak zwany browar kontraktowy, co oznacza, że korzystają ze sprzętu warzelni w Zawierciu, ale dostarczają do niego własne składniki, ustalają jak ma wyglądać produkcja – określają temperaturę warzenia, czas fermentacji i chmielenia.
W taki sam sposób piwa wytwarzane są przez Browar Sandomierz. Proces warzenie odbywa się w Małopolsce. Jak zaznacza Adrian Małek, właściciel firmy, browar wytwarza coraz więcej rodzajów piw i coraz większe ich ilości.
– Jeszcze dwa lata temu mieliśmy w ofercie tylko dwa piwa, dziś jest ich 6-7 na stałe, a zamierzamy wprowadzić kolejne. W ciągu miesiąca sprzedajemy nawet kilkadziesiąt tysięcy butelek, a dwa-trzy lata temu sprzedawaliśmy zaledwie 2-3 tysiące butelek – mówi.
W 2019, bądź 2020 roku Browar Sandomierz stanie się miejscowym producentem piwa. W planach jest otwarcie mikrobrowaru w miejscowości Rzerzyca Mokra. Piwa będą powstawać na miejscu i leżakować w drewnianych beczkach. Wśród specjałów znajdzie się miedzy innymi piwo jęczmienne.
W regionie działa już jeden mikrobrowar – Popiel w Kurozwękach, który otwarto pod koniec ubiegłego roku. W tej chwili w ofercie są cztery piwa regionalne, a za miesiąc ma powstać kolejne.