– Z danych Eurostatu wynika, że w 2016 roku tylko 4 procent pracowników w wieku od 25 do 64 lat wzięło udział w szkoleniach i kursach doszkalających – powiedział w „Na każdą pogodę” Michał Zatorski. Prezes Akademii Przedsiębiorczości z Kielc dodał, że to jeden z najgorszych wyników w ostatnich latach.
Ekspert rynku pracy tłumaczył, że może to wynikać z niechęci pracodawców, których – po pierwsze – nie stać na opłacenie szkolenia, a po drugie, pracownik biorący udział w kursie jest wyłączony z codziennych zajęć w przedsiębiorstwie.
Jak tłumaczył gość Radia Kielce, problemem są także kwalifikacje pracowników, które coraz rzadziej korelują z wymaganiami przedsiębiorców. Natomiast rynek pracy poszukuje pracowników posiadających tak zwane twarde kompetencje: zarządzanie strategiczne w IT, inżynieria mechaniczna, obsługa wózka widłowego, marketing i reklama, inżynieria lotnicza, pozycjonowanie w wyszukiwarkach, cyberbezpieczeństwo, analityka danych, czy analiza finansowa.
– Warto także zwrócić uwagę na tych, którzy dysponują tak zwanymi kompetencjami miękkimi: kreatywnością, wytrwałością i odpornością na stres, przedsiębiorczością, czy umiejętnością rozwiązywania problemów. Pracodawcy, czy sami pracownicy mogą zwrócić się o pomoc do urzędów pracy, instytucji szkolących, czy bezpośrednio do Akademii Przedsiębiorczości (www.ap.org.pl) – stwierdził Michał Zatorski.
Część pierwsza rozmowy:
Część druga rozmowy: