Od połowy lutego, w niektórych szkołach podstawowych w Kielcach i okolicach uczniowie będą mogli spotkać się z lekarzem weterynarii i posłuchać o tym, jak zajmować się zwierzętami, jak o nie dbać i jakie obowiązki czekają osobę, która kupi czy przygarnie zwierzaka.
Spotkania są częścią projektu „Piątka z czworonogiem” realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Uczestnicy muszą stworzyć i zrealizować projekt społeczny. Jak tłumaczy Agata Stefańczyk, uczennica Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki, projekt „Piątka z czworonogiem” chce między innymi poprawić wiedzę dzieci na temat właściwego traktowania domowych zwierząt.
– Naszym celem jest kształtowanie najmłodszych pokoleń dzieci od 6 do 13 lat. Chcemy uświadamiać im, jak dużym obowiązkiem jest posiadanie zwierzaka – tłumaczy Agata Stefańczyk.
W ramach szkolnych prelekcji dzieci ze szkół podstawowych będą mogły również porozmawiać z licealistami. Kamil Marszałek, również uczeń Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki oraz przewodniczący projektu informuje, że spotkania odbędą się w 6 szkołach, a weźmie w nich udział prawie 600 dzieci. Dodatkowo licealiści w praktyczny sposób wspierają osoby i instytucje pomagające bezdomnym zwierzętom, na przykład schronisko w Dyminach.
– Zorganizowaliśmy trzy zbiórki. Dwie dla schroniska i jedną dla osoby prywatnej, która pomaga bezdomnym zwierzętom. Zebraliśmy prawie 160 kilogramów karmy oraz specjalistycznego sprzętu, na przykład urządzenia do podawania mleka malutkim kociętom – mówi Kamil Marszałek.
Licealiści nie ukrywają, że dzięki udziałowi w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” dostaną certyfikaty, które będą dowodem ich aktywności społecznej. Ale głównym celem jest pomoc zwierzętom. Po zakończeniu projektu młodzież z Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki chce nadal pomagać zwierzętom, na przykład jako wolontariusze w schronisku. Nie wyklucza również zorganizowania kolejnego projektu wspomagającego zwierzęta zarówno domowe, jak i bezdomne.