Mieszkańcy Łopuszna i okolic mogą cieszyć się z nowoczesnego placu targowego. Został on w połowie zadaszony. Wybudowano także parking na 100 miejsc i nową drogę dojazdową. Cały teren jest pokryty kostką. Oprócz tego na tyłach targowiska postawiono pomieszczenia gospodarcze, do których doprowadzona jest ciepła woda i ogrzewanie.
Wójt Łopuszna Irena Marcisz zaznacza, że plac jest nie tylko miejscem handlu dla okolicznych mieszkańców, ale i centrum kulturalnym, gdzie regularnie organizowane są wydarzenia i imprezy.
Wójt zapowiedziała, że w przyszłości planowane są targi bydła i trzody chlewnej, a także giełda samochodowa. Władze gminy chcą, aby handel na targowisku odbywał się dwa razy w tygodniu.
Podczas uroczystego otwarcia można było spróbować tradycyjnych regionalnych wyrobów, a na scenie wystąpiły zespoły ludowe z regionu, w tym zespół Pieśni i Tańca Łopuszno. Mieszkańcy i handlowcy są pod wrażeniem wyglądu nowego placu targowego.
– W końcu będziemy mieli targowisko lepsze niż w Kielcach. Podkreślają, że będą mogli robić zakupu w dobrych warunkach. Dawnej było błoto, teraz plac jest czysty i ładny. Szczególnie podobają nam się pomieszczenia gospodarcze. Bardzo dobrym pomysłem było też wybudowanie zadaszenia, dzięki któremu będzie można handlować nawet w deszczową porę – mówią.
Realizacja inwestycji rozpoczęła się wiosną 2018 roku. Koszt budowy to prawie 2,5 miliona złotych. Place targowe przy udziale środków zewnętrznych zmodernizowane zostały także m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skalbmierzu, Klimontowie i Zawichoście. Dofinansowanie w wysokości 50% pochodziło z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W planach jest również przebudowa targowisk w Iwaniskach i Skalbmierzu.
Nowy plac targowy powstał także w Rudkach, w gminie Nowa Słupia. Teren o powierzchni 50 arów został wyłożony kostką i zadaszony. Wybudowano też budynek gospodarczy i wyznaczono miejsca parkingowe. Sprzedający mają do dyspozycji kilkadziesiąt stoisk. Targ został oddany do użytku kilka dni temu. Trwa organizacja handlu.
– Pierwszeństwo mają mieszkańcy gminy, którzy mogą również liczyć na niższą o 30 procent opłatę targową – poinformował Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi. – Stawka, w zależności od powierzchni, wynosi od 10 do 20 złotych. Handlują tu przede wszystkim producenci warzyw, owoców i żywności. Na razie nie wiemy jak to będzie funkcjonować, ale myślę, że sprzedający będą usatysfakcjonowani, bo warunki są bardzo dobre – dodał burmistrz.
Inwestycja kosztowała ponad 2 miliony złotych, z czego połowę stanowiła dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Place targowe współfinasowane z PROW zmodernizowane zostały także m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skalbmierzu, Klimontowie i Zawichoście.
W gminie Bodzentyn targowisko zostało odnowione w 2016 roku. Jak mówi burmistrz Dariusz Skiba, zmian dokonano za pieniądze z budżetu gminy. Wybudowano nową nawierzchnię, ogrodzenie, oświetlenie, czy miejsca dla zwierząt, przystosowano plac tak, by spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Targowisko czynne jest w soboty, kiedy odbywa się handel bydła oraz w poniedziałki, gdy sprzedaje się głównie konie. Z kolei w każdą ostatnią niedzielę miesiąca na targu można kupić ptactwo ozdobne i zwierzęta drobne.