Kieleccy urzędnicy ujednolicili standardy dotyczące dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych. Jest to szereg ułatwień, które będą musiały być spełnione przy planowaniu wszystkich inwestycji realizowanych na terenach podlegających jurysdykcji prezydenta Kielc. W innym przypadku nie zostaną wydane stosowne pozwolenia.
– Jeśli będzie to możliwe, to opracowane ułatwienia zostaną wprowadzone w inwestycjach, które już są realizowane – poinformowała Monika Czekaj zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji w kieleckim ratuszu.
Dodała, że część ułatwień była już stosowana, ale teraz ma to być normą.
– To m.in. pasy z żółtych płytek z chropowatą fakturą przed przejściami dla pieszych, oznaczenie w podobny sposób przejść przy ścieżkach rowerowych, czy rozdzielenie pasem buforowym chodników od dróg dla rowerów oraz oznaczenie schodów żółtymi pasami. Ponadto na nowo budowanych przystankach komunikacji miejskiej pojawią się żółte linie ostrzegawcze. Takie są zalecenia Polskiego Związku Niewidomych. To oznakowanie, które jest na obecnych, czyli biały krawężnik i pas żółtych płytek będzie obowiązywać nadal – powiedziała Monika Czekaj.
Wszystkie zapisy były szeroko konsultowane ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Zalecenia są zgodne z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi.