Mniej konopi, więcej maku niskmorfinowego w regionie – zarząd województwa przyjął projekt uchwały, w którym określono ogólną powierzchnię upraw tych roślin i ustalono ich rejonizację. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii samorząd województwa jest zobowiązany do monitorowania tych upraw.
Jak podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski, województwo wyraźnie podzieliło się, jeśli chodzi o poszczególne uprawy. Mak niskomorfinowy jest uprawiany głównie na terenie Sandomierszczyzny, w gminie Wojciechowice, natomiast konopie włókniste w centrum województwa – w Rakowie, Morawicy, Staszowie i Szydłowie.
W porównaniu z rokiem 2018 liczba uprawa maku wzrośnie trzykrotnie. W tym roku mak będzie zasiany łącznie na powierzchni 513 hektarów.
Zmniejszy się z kolei powierzchnia upraw konopi. W 2019 roku będą rosnąć na łącznie 907 hektarach w 39 gminach regionu. W zeszłym roku zainteresowanie konopiami było większe, ponieważ zasiano je na ponad 6 tysiącach hektarów. Warto zaznaczyć, że mak wykorzystuje się w celach spożywczych i w nasiennictwie, natomiast nasiona i słoma konopi jest używana między innymi w przemyśle włókienniczym, chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym.
Zarząd województwa zadecydował także o przekazaniu 2 milionów złotych z funduszy unijnych na gospodarkę odpadami. Ponad milion 200 tysięcy złotych zostanie przekazanych na budowę punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w gminie Zagnańsk. Pozostałe pieniądze pokryją koszty przebudowy punktu zbiórki odpadów w Krynkach w gminie Brody.