Buska Straż Miejska nie tylko karze mandatami, ale też edukuje mieszkańców. W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” z końcem stycznia strażnicy rozpoczęli akcję, której celem jest informowanie mieszkańców między innymi w zakresie bezpiecznego i maksymalnie ekologicznego spalania, czyli jednego z najistotniejszych czynników w walce ze smogiem.
Jak informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju – edukację mieszkańców poprzedziło szkolenie strażników przeprowadzone przez pracowników Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”. W jego trakcie duży nacisk położono na rozpowszechnianie metody górnego rozpalania w piecach i kotłach domowych.
– Nasi strażnicy miejscy rozmawiają z mieszkańcami o tym, jak dbać o czyste powietrze w Busku-Zdroju. Funkcjonariusze informują, w jaki sposób należy palić w kotłach starej generacji, żeby tego smogu było jak najmniej. Strażnicy edukują również o funduszach odnośnie do wymiany kotła na kocioł gazowy oraz o programie „Czyste powietrze”. Ponadto zachęcają do podłączenia się do sieci ciepłowniczej – tłumaczy Michał Maroński.
Tomasz Pasternak ze Straży Miejskiej podkreśla, że mimo kontroli pieców, wprowadzenia ustawy śmieciowej czy akcji edukacyjnych, ludzie wciąż do pieca wrzucają wszystko.
– To głównie folie, stare ubrania, meble. Osoby przyłapane na paleniu mebli, tłumaczą, że przecież to jest drzewo, którym można palić. Tłumaczymy, że to jest nasączone lakierami, farbami. Jest to szkodliwe dla mieszkańców, sąsiadów. Przede wszystkim szkodzimy sobie – wyjaśnia Tomasz Pasternak.
Buszczanin z ulicy Ładnej, do którego przybyła straż miejska, powiedział, że cieszy się z możliwości uzyskania dofinansowania. Jak mówił – od dawna był zainteresowany wymianą tradycyjnego pieca na gazowy.
– Gaz się spala bardzo dokładnie i nie pozostają jakiekolwiek odpadki takie jak popiół czy niedopalony węgiel. Przede wszystkim gaz jest nieszkodliwy dla środowiska – mówił.
Z kolei Tomasz Duda ze Straży Miejskiej zaznacza, że kontrole mieszkańców Buska-Zdroju będą nasilone, aby jak najwięcej mieszkańców dowiedziało się o możliwości dofinansowania.
Ponadto, radni gminy Busko-Zdrój przyjęli uchwałę o wystąpienie z wnioskiem o dotację celową na wymianę systemów grzewczych w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza.