Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, czyli oddział Muzeum Narodowego w Kielcach odzyskuje dawny blask. W Izbie Stołowej Górnej rozpoczęła się konserwacja fryzu podstropowego, czyli portretów biskupów krakowskich, a w Drugim Pokoju Senatorskim trwają już zaawansowane prace przy konserwacji stropu ramowego.
W Izbie Stołowej Górnej stoją już rusztowania. Tu dopiero rozpoczęła się konserwacja dwóch rzędów portretów biskupów krakowskich. Natomiast w znajdującym się obok Pokoju Senatorskim prace są już zaawansowane. Tam w centrum uwagi znajduje się pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku strop ramowy, stworzony przez włoskiego malarza Tomasza Dolabelli. Jak wyjaśnia Bożena Sabat, kierownik Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, najważniejszym elementem jest obraz zatytułowany „Pożar Ławry Troickiej”.
– Czyli klasztoru męskiego pod wezwaniem świętej Trójcy pod Moskwą. To była taka rosyjska Częstochowa. Kiedyś próbowaliśmy podbić Moskwę, właściwie Rosję. Władysław IV był carem, mieszkał na Kremlu, co prawda bardzo krótko. Potem z hukiem Rosjanie nas wyrzucili, ale scena na obrazie dotyczy tej właśnie historii – wyjaśnia Bożena Sabat.
Kierownik Pałacu dodaje, że jest to trzecia renowacja stropu w ciągu kilkuset lat. Pierwsza była w drugiej połowie XIX wieku, a druga – po II wojnie światowej. Bożena Sabat podkreśla, że prace wymagają staranności i skupienia. Nie wyklucza, że podczas prac zarówno przy freskach, jak i stropie ramowym uda się odkryć coś nowego.
– Może jakąś karteczkę z informacją, albo wiadomość, że obrazy były przemalowywane. Nie wiem, zobaczymy. To na razie jest wielka niewiadoma – zaznacza Bożena Sabat.
Konserwacja samego stropu ramowego będzie kosztowała około miliona 200 tysięcy złotych.
Prowadzone obecnie działania są elementem dużego projektu, wartego 21 milionów złotych. Ukończony został między innymi pierwszy etap remontu elewacji Pałacu (skrzydło północne), trwają prace nad instalacją zabezpieczeń, które już w połowie są wykonane.
Warto podkreślić, że remont jest tak prowadzony, by Muzeum Narodowe mogło nadal funkcjonować i cały czas w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbywają się zaplanowane wydarzenia.