Organizacje pozarządowe z województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o pieniądze, na tzw. wkład własny, na realizację działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Wkład własny, który sfinansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wyniesie od 5 do 15 procent.
Na ten rok w budżecie świętokrzyskiego oddziału funduszu, na wsparcie działalności organizacji pozarządowych rząd wstępnie zarezerwował 1,5 miliona złotych.
Jak informuje Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, organizacje będą mogły przeznaczyć pieniądze m.in. na rehabilitację oraz aktywizację zawodową i społeczną osób z różnymi dysfunkcjami.
– Liczymy na inwencję twórczą organizacji pozarządowych. Mamy nadzieję, że nadal będą chciały realizować zajęcia z fizjoterapeutami oraz zajęcia mające na celu podwyższenie kwalifikacji zawodowych. Liczymy również na to, że organizacje pożytku publicznego będą chciały zatrudniać asystentów osób niepełnosprawnych, którzy będą ich wdrażać na konkretnym stanowisku pracy – dodał Andrzej Michalski.
O pieniądze ubiegać się będzie m.in. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością intelektualną. Jak informuje przewodnicząca Iwona Godek, dofinansowanie organizacja zamierza przeznaczyć na rehabilitację swoich podopiecznych. Stowarzyszenie zamierza również uruchomić mieszkania treningowe dla niepełnosprawnych, gdzie pod opieką koordynatorów uczyliby się samodzielnego funkcjonowania.
– Projekt wsparcia naszej działalności jest rewelacyjny. To jest bardzo duża pomoc dla organizacji pozarządowych, ponieważ wkład własny wymagany jest przy projektach finansowanych z Unii Europejskiej. Jeżeli jednak organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, bardzo trudno jej wygospodarować każdą kwotę – dodała Iwona Godek.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, a jednocześnie członek senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przyznaje, że dofinansowanie działalności organizacji, które na co dzień pomagają osobom niepełnosprawnym, będzie dla nich dużym wsparciem.
– Mam nadzieję, że wiele organizacji z naszego regionu będzie mogło z dofinansowania skorzystać. Dotychczas w swoich projektach musiały uwzględniać pracę wolontariuszy, swoją pracę oraz starać się o darczyńców, którzy wsparliby ich działalność, by zapewnić ten wkład własny do programów, które przecież służyły szerokiej grupie osób niepełnosprawnych. Teraz to się może zmienić – dodał senator Krzysztof Słoń.
Pierwsze konkursy, w których organizacje pozarządowe będą mogły wystartować, Urząd Marszałkowski ogłosi jeszcze w lutym.