W ramach cyklu „Idee XXI wieku” Stowarzyszenie im. Jana Karskiego odbyło się spotkanie z doktorem Grzegorzem Lindenbergiem, socjologiem i dziennikarzem. Najnowsza jego książka nosi tytuł: „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy” i taki też był tytuł spotkania.
Gość Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu mówił o granicznym roku 2012, od którego rozwój nauki i technologii bardzo przyspieszył i dlatego wszystkie związane z tym zmiany dokonają się nie za 100 lat, ale ciągu najbliższych 30. Nasze życie zmieni się dzięki genetyce i rozwojowi sztucznej inteligencji. Ingerencje w DNA roślin, zwierząt i ludzi zdaniem Grzegorza Lindenberga będą mogły stać się powszechne, co z jednej strony pozwoli na eliminację wielu śmiertelnych chorób, a z drugiej pozwoli kształtować człowieka. Szybki rozwój sztucznej inteligencji przejmującej już w tej chwili wiele obowiązków ludzi, niestety może być też wykorzystywany w inwigilacji społeczeństw – mówił autor tytułu „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”.
W ramach cyklu „Idee XXI wieku” Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza osoby, których wiedza i doświadczenia pomagają słuchaczom zrozumieć współczesne prądy intelektualne i zjawiska społeczne. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, działający w ramach stowarzyszenia gościł już m. in. prof. Aleksandra Smolara, prof. Tadeusza Gadacza i dr. Piotra Cywińskiego. Na 25. lutego zaplanowano spotkanie z Ryszardem Schnepfem, który w latach 2012-2016 był ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych.