Kolejne pieniądze popłynęły do kieleckich teatrów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem z programu „Teatr i Taniec” dotację w wysokości 175 tysięcy złotych otrzymał Teatr imienia Stefana Żeromskiego na organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, natomiast prawie 74 tysiące złotych trafiły do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na II edycję Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki teatralnej ANIMATUS.
Paulina Drozdowska, z Teatru imienia Stefana Żeromskiego podkreśla, że pieniądze te są cennym wsparciem.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny dostanie dofinansowanie w wysokości 175 tysięcy złotych. To są pieniądze konieczne, jeżeli ma się ambicje zaproszenia do Kielc spektakli zagranicznych i mamy nadzieję, że dwa a może nawet trzy spektakle z zagranicy dzięki tym pieniądzom uda się zaprosić. Także zapraszamy już teraz na kolejną edycję Festiwalu w październiku – zachęca Paulina Drozdowska.
Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego odbyła się jesienią 2018 roku. Wystąpiły w nim teatry z Hiszpanii i Węgier oraz z Polski: Warszawy, Wrocławia, Opola czy Słupska.
Natomiast kwota 73 800 złotych trafi do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Tym razem na organizację II edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki teatralnej ANIMATUS. Dyrektor „Kubusia” Robert Drobniuch cieszy się z tej dotacji i podkreśla, jej znaczenie.
– Możemy kontynuować coś, co spotkało się z dużym zainteresowaniem w środowisku twórców w Polsce, ale też zagranicą. Jest to też promocja teatru, promocja miastu na skalę międzynarodową, więc to również jest wartościowe. Poza tym przyjadą ciekawi, oryginalni twórcy, którzy rzadko są pokazywani w Polsce i myślę, że to także jest pod tym względem cenny konkurs – podkreśla Robert Drobniuch.
Ideą konkursu jest poszukiwanie nowych form wyrazu w obszarze teatru lalek (skupionych wokół teatru lalek dla dorosłych), inspirowanie nowych trendów w lalkarstwie w Polsce i za granicą, wspieranie nowatorskich projektów indywidualnych i zespołowych oraz aktywizacja zawodowa studentów i absolwentów kierunków artystycznych.
Projekt wsparty przez autorytety z dziedziny teatru, międzynarodowe stowarzyszenia i instytucje, będzie doskonałą promocją młodych twórców, a tym samym szansą dla polskich instytucji kultury do nawiązania współpracy międzynarodowej. Na program finału złożą się: prezentacje trzech laureatów konkursu, którzy zaprezentują rezultaty swojej pracy w formie etiud oraz pokazy światowych mistrzów lalkarstwa.
Do tegorocznej edycji ministerialnego projektu „Teatr i Taniec” wpłynęły 282 wnioski. Dofinansowanie otrzymało 64 wnioskodawców.