Rekordowa liczba uczniów wzięła udział w tegorocznych Powiatowych Targach Edukacyjnych w Busku-Zdroju. Wydarzenie, które od 15 lat organizowane jest przez Starostwo Powiatowe, co roku stwarza gimnazjalistom, a teraz również uczniom kończącym szkołę podstawową okazję do zapoznania się z różnorodną ofertą edukacyjną szkół średnich w powiecie buskim.
Jak informuje Renata Krzemień z buskiego starostwa, targi to również okazja do skorzystania z wielu atrakcji oferowanych przez szkoły. Młodzi mogli się sprawdzić m.in. w roli geodety, murarza, kucharza czy mechanika. Jak dodaje Renata Krzemień, to wydarzenie to również możliwość rozmowy z uczniami i nauczycielami.
– Ten rok jest dla nasz szczególny. Pierwszy raz witamy na naszych targach szkoły podstawowe. Cel jest jeden, możliwość skonfrontowania wszystkich tych ofert w jednym miejscu. Chcemy, aby uczniowie zobaczyli jak nasze placówki kształcą, jaki wyniki mają poszczególne placówki, co czeka te osoby w przyszłej drodze kształcenia – podkreśla Renata Krzemień.
Z kolei Stanisław Klimczak, wicestarosta powiatu buskiego przypomina, że już 1 września powiat buski wejdzie w reformę oświaty. Samorządowiec ma nadzieje, że targi będą jednym z elementów, które pomogą właściwie tę reformę rozpocząć.
– W sumie tych absolwentów mamy około 1300 uczniów, którzy w większości trafią do naszych szkół. Jesteśmy na to przygotowani zarówno lokalowo, organizacyjnie oraz kadrowo. Wszyscy chętni zostaną przyjęci - podkreśla wicestarosta.
Uczniowie podkreślają, że dzięki udziałowi w targach, uzyskali niezbędne informacje, które pomogą im w przyszłości podjąć odpowiednią decyzję.
Na stoiskach, swoje oferty prezentowały nie tylko szkoły średnie powiatu buskiego, ale i placówki szkolnictwa specjalnego, instytucje i firmy sektora oświaty.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących imienia Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju, kusił m.in. nową siedzibą popularnej „budowlanki” oraz nową ofertą kształcenia zawodów wysokopłatnych w tym m.in. zawód technik logistyk.
– Zachęcamy m.in. szeroką gamą zawodów w branżowej szkole I stopnia. Tradycyjnie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz, tynkarz czy elektryk – wymienia Lucyna Wojnowska, dyrektor placówki.
Poza zwiedzaniem targów młodzież miała również możliwość zapoznania się z warunkami kształcenia bezpośrednio w szkołach, które w dniu Targów zorganizowały dni otwarte i chętnie przyjmowali zainteresowanych uczniów.
Łącznie w powiecie buskim działalność prowadzi siedem szkół średnich, w tym trzy jednostki szkolnictwa specjalnego oraz cztery jednostki pomocnicze szkolnictwa.