44 miliony złotych zostanie przeznaczone w tym roku z funduszy unijnych na szkolnictwo zawodowe w regionie. – Z tej kwoty 39 milionów będzie do rozdysponowania w trzech konkursach – poinformowała na spotkaniu z przedstawicielami samorządów powiatowych i szkół zawodowych, wicemarszałek Renata Janik.
Pierwsze dwa konkursy odbędą się w lutym. Będą ograniczone terytorialnie, wezmą w nich udział tylko zainteresowani z Kielc i gmin ościennych oraz z powiatów ostrowieckiego, starachowickiego i skarżyskiego. Trzeci konkurs, który odbędzie się w marcu, będzie już skierowany dla samorządów i szkół z całego województwa.
To jednak nie wszystkie pieniądze, które mają rozwinąć szkolnictwo zawodowe w regionie. Województwo otrzymało dodatkowe 5 milionów złotych na realizację pilotażowych projektów, które wpłyną na rozwój regionu i będą przykładem dla innych państw z unii. Pieniądze zostaną przeznaczone na praktyczną naukę zawodu. W tych projektach chodzi o to, by uczniowie prawie połowę czasu szkolnego spędzili w konkretnych firmach, gdzie zostaną przyuczeni do zawodu. Konkurs rozpocznie się w marcu. Projekty trzeba będzie składać grupowo i tworzyć tak zwane konsorcja. W ich skład mogą wejść na przykład szkoła, firma i organizacja pracodawców.
Takie projekty są już realizowane w naszym regionie, między innymi przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Starachowicach. Jak mówi jego przedstawicielka Dorota Lenart, otrzymane przez centrum 300 tysięcy złotych zostało przeznaczone na zorganizowanie dla uczniów ze starachowickich szkół zajęć praktycznych z gastronomii i budownictwa. Zajęcia teoretyczne odbywają się w szkołach, praktyczne w pracowniach oraz u potencjalnych pracodawców.
Jak mówi Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, pracodawcy dziś w coraz większym stopniu wykorzystują nowoczesne technologie. Placówki i instytucje, które prowadzą szkolnictwo zawodowe, powinny wyposażać młodych ludzi w umiejętności interpersonalne i uczyć elastyczności na rynku pracy. Najbardziej perspektywiczna jest branża techniczna. Potrzebni będą fachowcy z branży IT, posiadający umiejętności programowania, obsługi systemów teleinformatycznych, komunikacyjnych. Aktualnie najwięcej miejsc pracy w naszym regionie generuje sektor przetwórstwa przemysłowego oparty na nowoczesnych technologiach.