Zmiany w tegorocznym budżecie powiatu kieleckiego – to najważniejszy temat czwartej sesji rady powiatu. W 2019 roku wynosi on 157 milionów złotych. Nadwyżka będzie przeznaczona głównie na realizację projektu e-geodezja i wyposażenie szkół w profesjonalny sprzęt.
Zmiany w budżecie planowane są także w ciągu kolejnych miesięcy. Zarząd planuje pozyskać fundusze zewnętrzne, między innymi na inwestycje drogowe z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych.
Radni zadecydowali także o tym, że pomogą finansowo pogorzelcom. Jak mówi wicestarosta Tomasz Pleban – chodzi o styczniowe wypadki w gminach Daleszyce i Chmielnik. Dotacje w wysokości po 5 tysięcy złotych dla każdej rodziny zostaną przeznaczone na remonty domów.
Podczas sesji zatwierdzono Rady Społeczne w trzech szpitalach: Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, Centrum Usług Medycznych w Kielcach oraz Szpitalu Powiatowym w Chmielniku. Będą im przewodniczyć odpowiednio: Stefan Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego, wicestarosta Tomasz Pleban oraz Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu kieleckiego.
Radni zajmowali się także sprawą wynagrodzeń dla nauczycieli. 2900 złotych dla nauczyciela stażysty i 5330 złotych dla nauczyciela dyplomowanego – to miesięczne pensje pedagogów w powiecie kieleckim.
Kwoty te znalazły się w sprawozdaniu przyjętym podczas sesji rady powiatu kieleckiego. Na terenie powiatu działają cztery szkoły, które są przez niego zarządzane: w Chmielniku, Bodzentynie, Chęcinach i Łopusznie. Jak mówi wicestarosta Tomasz Pleban, nie zostaną w nich wprowadzone tak zwane „czternastki” dla nauczycieli, ponieważ średnie pensje nauczycieli mieszczą się w ustalonych normach.
Od kwietnia do końca 2018 roku wynagrodzenia wynosiły odpowiednio dla nauczyciela stażysty – 2 900 złotych, nauczyciela kontraktowego – 3 220 złotych, mianowanego – 4 180 złotych, a dyplomowanego – 5 320 złotych.