W 2022 roku minie dokładnie 100 lat od momentu odkrycia neolitycznych kopalni w Krzemionkach przez geologa, profesora Jana Samsonowicza. Władze Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu już teraz zastanawiają się, w jaki sposób upamiętnić wyjątkową dla zabytku datę. Pierwszy pomysł polega na promowaniu Krzemionek poprzez specjalne wybite monety oraz znaczki pocztowe.
W prace nad projektem zaangażowany jest poseł Andrzej Kryj, który wystosował pismo do Narodowego Banku Polskiego i Poczty Polskiej. Instytucje pozytywnie odpowiedziały na prośbę parlamentarzysty i wpisały projekt na listę na 2022 rok. Według posła, te obchody powinny mieć najlepszą oprawę, bo to okazja do promowania zabytku, który jest unikalny w skali światowej.
Marek Wójcicki, historyk z ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego podkreśla, że moneta nawiązuje do tej wydanej na stulecie niepodległości Polski.
– Na pierścieniu zewnętrznym zaproponujemy napis, że to stulecie odkrycia Krzemionek z datą 2022 roku. Chcemy też upamiętnić symbol Wielkiej Matki, tej, która była patronką pradziejowych górników - tłumaczy Marek Wójcicki.
Z kolei na znaczkach ma się pojawić postać profesora Jana Samsonowicza, odkrywcy kopalni.
– Chcielibyśmy, żeby w centrum pojawiła się postać profesora Jana Samsonowicza z początku lat 20., czyli z okresu, kiedy maszerując 19 lipca 1922 roku odkrywał ślady pradziejowych wyrobisk górniczych. W tle trasa jego wędrówki - mówi Marek Wójcicki.
Krzemionki na monetach pojawiły się już 10 lat temu, gdy świętowane było 90-lecie odkrycia kopalni. Wtedy to wydana została srebrna moneta kolekcjonerska, w którą wtopiony był fragment krzemienia oraz specjalna dwuzłotówka.
W roku 100-lecia odkrycia Krzemionek wybitnych może zostać nawet milion monet, które posłużą także jako środek płatniczy.