– Ministerstwo Finansów zapewnia, że urzędy skarbowe same wypełnią nasze PIT-y – powiedziała na antenie Radia Kielce, Renata Jagielska, kierownik działu obsługi bezpośredniej w Drugim Urzędzie Skarbowym w Kielcach. – Jeśli nie złożymy żadnej dyspozycji, skarbówka uzna, że nie chcemy żadnych ulg, ani odliczeń i automatycznie rozliczy nasz dokument – podkreśliła nasza rozmówczyni.
Zapytana, co będzie można zrobić ze wstępnie wypełnionym PIT-em, przypomniała, że podatnik będzie miał w tym roku kilka opcji do wyboru.
– Można z nim nie robić nic, wtedy zeznanie z dniem 30 kwietnia z automatu zaakceptuje się i wpłynie do urzędu. Podatnik może sobie wejść, zweryfikować swój PIT, uzupełnić o ulgi, w których posiadaniu nie jest urząd skarbowy, czyli to są różnego rodzaju darowizny, które podatnicy przekazują, ulga rehabilitacyjna. Może wejść, obejrzeć zeznanie, jeżeli stwierdzi, że wszystko się zgadza według niego, to po akceptacji ono wpływa do naszych systemów – mówi gość Radia Kielce.
Renata Jagielska przypomniała, że od 15 lutego na stronie internetowej podatki.gov.pl każda osoba fizyczna znajdzie wstępnie wypełnione zeznanie przez urząd skarbowy. Do swojego PIT-u będzie można się zalogować za pośrednictwem profilu zaufanego albo podając swój PESEL, przychody z deklaracji za 2017 i przychód z deklaracji wystawionej za 2018 rok, czyli np. z PIT-11 od pracodawcy. Wgląd do e-PIT-u będzie tylko w Internecie.
Informację o jednym procencie system pobierze z zeznania podatkowego za poprzedni rok. Domyślnie będzie więc wpisana tam ta sama organizacja pożytku publicznego, co rok temu. Jeśli z kolei rok temu nikomu nie przekazaliśmy jednego procentu i w tym roku, domyślnie miejsce na OPP pozostanie puste.
Oczywiście zarówno organizację, jak i szczegółowy cel będzie można jednak w „Twoim e-PIT” zmienić. Jeśli ktoś wypełnia zeznanie po raz pierwszy, także będzie mógł dopisać wybraną przez siebie organizację.