O przyszłości Pacanowa jako miasta rozmawiano podczas niedzielnych uroczystości z okazji zmiany statusu tej miejscowości. Rozpoczęła je msza św. koncelebrowana przez biskupa kieleckiego Mariana Florczyka. W trakcie nabożeństwa odczytano pamiątkowy akt uroczystych obchodów przywrócenia praw miejskich.
Obecny podczas uroczystości Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Pacanów to małe miasto, ale może stworzyć bardzo silną wspólnotę. Życząc jednocześnie mieszkańcom, aby umieli stanąć na wysokości zadania.
– Mam przekonanie, że tak się stanie, że ta silna wspólnota mieszkańców Pacanowa, będzie nadawała ton tej ziemi, temu miastu, rozwój gospodarczy na większą skalę. O Pacanowie było głośno, przez następne wieki niech też będzie głośno – mówił Krzysztof Lipiec.
Z kolei poseł Porozumienia Michał Cieślak podkreślił, że Pacanów jako miasto może liczyć na lepsze możliwości finansowe w zakresie pozyskiwania środków na różnego rodzaju promocje. Więcej podatków z tego tytułu pozostanie w kasie miasta niż w kasie gminy.
– To przede wszystkim historyczny moment, dlatego, że po 150 latach, Pacanów został przywrócony na mapę miast. Jest to taka dziejowa sprawiedliwość, ponieważ te miasta na Ponidziu ukazem carskim utraciły prawa miejskie, a utraciły, bo były istotnymi miejscami, które tworzyły polską niezależność, suwerenność, polskie państwo – podkreśla poseł.
Wiesław Skop – burmistrz Pacanowa przypomina, że miejscowość ta zaczęła już świętować w noc sylwestrową, a ta uroczystość stanowiła dopełnienie dla ważnego rozwoju środowiska.
– Status miasta zobowiązuje w obszarze coraz większego zobowiązania potrzeb mieszkańców, jak i większej otwartości na ruch turystyczny. Za chwilę staniemy przed perspektywą rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki za ponad 20 milionów złotych i wtedy z 700 turystów dobowo, będziemy mieć dwa tysiące – zaznacza burmistrz.
W sali teatralnej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie odbyła się uroczysta pierwsza tuż po odzyskaniu praw miejskich Sesja Rady Miejskiej, podczas której została przedstawiona prezentacja o historii miejscowości. Podziękowano również osobom, które przyczyniły się do odzyskania praw miejskich. Uroczystości uświetnił okolicznościowy koncert Buskiej Orkiestry Zdrojowej. Przypomnijmy, że miejscowość odzyskała prawa miejskie, utracone po powstaniu styczniowym.