Przebywająca w Kielcach Marlena Maląg, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odwiedziła Zakład Aktywności Zawodowej przy ulicy Krakowskiej prowadzony przez Caritas Diecezji Kieleckiej. To placówka, w której osoby niepełnosprawne mogą poprzez pracę nie tylko aktywizować się społecznie, ale także zarabiać na swoje utrzymanie.
Jednym z pracowników warsztatu jest m.in. pani Ula.
– Jestem bardzo zadowolona, że pracuję w pralni. Ponieważ jestem osobą niepełnosprawną, wcześniej miałam problem z zatrudnieniem się gdziekolwiek. Tu przyjęto mnie z dużą sympatią, od razu poczułam chęć do pracy. Do moich obowiązków należy maglowanie, składanie i pakowanie w paczki np. obrusów, czy pościeli, która później trafia do stacjonarnego hospicjum, czy do schroniska – dodaje pani Ula.
Jak przyznała Marlena Maląg, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dla osób niepełnosprawnych możliwość pracy, to bardzo często jedyna okazja do kontaktu z innymi osobami.
– Dzięki pracy osoby niepełnosprawne czują, że są potrzebni. Dzięki zatrudnieniu są także w stanie samodzielnie się utrzymać, co dla nich też jest bardzo istotne. Praca, którą wykonują, służy drugiemu człowiekowi i oni doskonale o tym wiedzą. Ważne jest, by człowiek w przestrzeni publicznej był potrzebny i był wartością samą w sobie – dodała Marlena Maląg.
Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej przyznaje, że tworzenie zakładów terapii zajęciowej i ich utrzymanie nie byłoby możliwe bez pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Dofinansowanie z funduszu jest elementem kluczowym. Funkcjonowanie Zakładów Aktywności Zawodowej możliwe jest właśnie dzięki dotacjom z PFRON. Osoby zatrudnione w takich placówkach, ze względu na swoją niepełnosprawność i związane z tym ograniczenia, bardzo często nie są w stanie zapracować na swoje wynagrodzenie – wyjaśnia ksiądz Stanisław Słowik.
W ubiegłym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na powstanie i prowadzenie 718 istniejących warsztatów terapii zajęciowej przeznaczył 452 mln zł, a na 108 zakładów aktywności zawodowej 85 mln zł.