5 milionów złotych na rozwój inżynierii środowiska i kolejne 7 milionów na inżynierię lądową otrzymała Politechnika Świętokrzyska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jak tłumaczy profesor Zbigniew Koruba, prorektor do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem, resort wytypował te dyscypliny jako szczególnie ważne w naszym regionie. Pieniądze zostały przyznane w ramach Regionalnych Inicjatyw Doskonałości, wprowadzonych przez reformę szkolnictwa wyższego.
Profesor Lidia Dąbek, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki mówi, że dzięki finansowemu wsparciu będzie możliwość większego zaawansowania badań, które kielecka uczelnia już prowadzi. Chodzi między innymi o diagnostykę środowiska, ale też energetykę wiatrową czy zagadnienia związane z wentylacją, ogrzewnictwem.
– Powstanie zupełnie nowe laboratorium bezpieczeństwa pożarowego, gdzie będą prowadzone badania dotyczące odporności na wysokie temperatury nowych materiałów budowlanych, jak również powstawania substancji chemicznych emitowanych do środowiska w wyniku pożaru. Substancje te są również bardzo szkodliwe – informuje profesor Lidia Dąbek.
Profesor Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury, również planuje poprawę jakości badań naukowych. W tym celu między innymi doposażone zostaną laboratoria już funkcjonujące w kieleckiej uczelni.
– To jest laboratorium badające asfalty i mieszanki mineralno-asfaltowe. Katedra, gdzie jest to laboratorium prowadzi ważne projekty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wzbogacamy też laboratorium dotyczące emisji akustycznej. Tu należy zaznaczyć, że jesteśmy w Polsce jednym z wiodących ośrodków prowadzących badania w tym zakresie – tłumaczy profesor Marek Iwański.
Dodatkowe wyposażenie zyskają również laboratoria zajmujące się technologią betonu. W tym zakresie również Politechnika Świętokrzyska jest jednym z wiodących ośrodków w kraju.
Doposażenie oraz tworzenie nowych laboratoriów, to tylko jeden z planów poprawy jakości naukowej obu dyscyplin. Wśród innych są między innymi staże naukowe oraz staże u pracodawców dla studentów oraz pracowników naukowych. Jak mówi prorektor Zbigniew Koruba, do Kielc będą też przyjeżdżali na konferencje czy konsultacje znakomici naukowcy z innych ośrodków akademickich w kraju i za granicą.
Pieniądze z Regionalnej Inicjatywy Doskonałości to tylko część rządowego wsparcia dla kieleckiej uczelni. Politechnika Świętokrzyska otrzymała też 20 milionów złotych na rozwój kadry i infrastruktury potrzebnej do współpracy z powstającym w Kielcach kampusem laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar.