To czas, gdy lekarze szczególnie zachęcają kobiety do wykonywania badań profilaktycznych – mammografii i cytologii. Za kilka dni panie będą miały kolejną okazję, by skorzystać z tych badań. O tym, jak ważne jest wykonywanie mammografii i cytologii w „Czasie dla Zdrowia” rozmawialiśmy z Dorotą Węglińską, koordynator mobilnej pracowni badań diagnostycznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
– Kiedy ponownie, po przerwie, w trasę wyruszy cytomammobus?
Już za kilka dni, bo w poniedziałek 28 stycznia. Odwiedzimy m.in. takie gminy jak Gnojno, Tuczępy, Stopnicę, Pacanów, Solec-Zdrój i Nowy Korczyn. Dokładana trasa i miejsca postoju tej mobilnej kliniki zamieszczona jest na naszej stronie internetowej.
– Jak można skorzystać z badań w mobilnej pracowni?
Wystarczy zadzwonić pod numer 661 911 300 i umówić się na konkretny dzień i konkretną godzinę. Badania, które wykonywane są w cytomammobusie niczym się nie różnią od tych wykonywanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W naszym busie także mamy nowoczesny, cyfrowy aparat do badań mammograficznych, który był wymieniany w ubiegłym roku. Cytologia także jest pobierana tą samą metodą jak w stacjonarnym gabinecie, w naszym szpitalu.
– Wiele pań nie chce wykonywać mammografii, bo uważają, że jest to badanie bolesne.
Każda z kobiet ma inny próg bólu. Nie polecam zgłaszania się pań na to badanie podczas miesiączki, ponieważ wówczas to badanie faktycznie może boleć. Bardzo rzadko się zdarza, by któraś z pacjentek powiedziała, że to badanie było dla niej bardzo bolesne. Poza tym to badanie trwa krótko, bo zaledwie kilka minut. Kilka minut, które naprawdę może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Gdy lekarzy wykryje nowotwór na jego wczesnym etapie, wówczas jest 100% pewność, że chorobę uda się pokonać.
– Czy do wykonania tego badania trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować?
Nie. Zalecam tylko, by w dniu badania nie używać kosmetyków w okolicach pachy. Polecam także ubranie dwuczęściowe, np., spodnie i bluzkę, ponieważ podczas badania pacjentka musi się rozebrać od pasa w górę.
Drugim, także bardzo ważnym badaniem, jest cytologia.
Tak. Z kolei to badanie może nas uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Tego badania nie wykonujemy w trakcie miesiączki. Najlepiej do lekarza zgłosić się w czwartym dniu po miesiączce albo cztery dni przed miesiączką. W ciągu 24 godzin nie wolno korzystać z badania ginekologicznego oraz nie wolno używać czopków dopochwowych. Panie, które cierpią na infekcję intymną najpierw powinny ją wyleczyć, a dopiero potem zgłosić się na badanie cytologiczne.
– Na czym polega to badanie?
Lekarz ginekolog pobiera wymaz z kanału szyjki macicy. Następnie ten materiał jest badany i oceniany. Pacjentka na wyniki takiego badania czeka od 2 do 3 tygodni.
– Niestety, ale może zdarzyć się i tak, że kobieta regularnie wykonuje mammografię i cytologię, ale nie uchroni ją to przed zachorowaniem na nowotwór.
Oczywiście, że samo wykonywanie tych badań profilaktycznych nie ochroni nas przed chorobą. Badania natomiast pozwalają wykryć chorobę w jej wczesnym stadium. I tak, jak już wcześniej mówiłam, im szybciej wykryjemy zmiany nowotworowe, tym szybciej i skuteczniej będziemy w stanie pomóc choremu.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: