Modrzewiowy, XVIII-wieczny kościół z Rogowa, jeden z najcenniejszych zabytków Parku Etnograficznego w Tokarni odzyskuje dawny blask. W ubiegłym roku odnowiona została ambona, teraz czas na drogę krzyżową i organy.
Renowacja ambony kosztowała ponad 32 tysiące złotych. Prace zostały dofinansowane ze środków Ministra i Dziedzictwa Narodowego. Był to kolejny etap prac prowadzonych przy zabytkowym kościele, który do skansenu w Tokarni trafił w 1996 roku. W planach są jednak kolejne działania, na które poszukiwane są fundusze.
Jakub Czaplarski, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni wyjaśnia, że w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej są elementy drogi krzyżowej z kościoła w Rogowie, która wymaga dużych prac konserwatorskich oraz odtworzeniowych, bo nie wszystkie detale się zachowały.
– Na obecnym etapie są prowadzone powierzchowne prace konserwatorskie, by te elementy zabezpieczyć i zmagazynować. Natomiast rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem kosztorysu, który pozwoli dyrektorowi podjąć decyzję, czy te koszty są do udźwignięcia przez budżet muzeum, a jeśli nie, to umożliwi rozpoczęcie prac nad przygotowaniem wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów, które resort rokrocznie ogłasza i będziemy szukać finansowania zewnętrznego, żeby ten element kościoła, też wrócił na swoje miejsce – wyjaśnia Jakub Czaplarski.
Na powrót na swoje miejsce czekają też organy, które zamiast w kościele, spoczywają w magazynach. Jakub Czaplarski wyjaśnia, że te prace będą podzielone na dwa etapy.
– Po pierwsze zestawić te organy, przeprowadzić prace konserwatorskie, uzupełnić elementy, których brakuje i zestawić je w kościele. To byłby pierwszy etap, czyli one by się pojawiły w kwestii wizualnej, natomiast drugim etapem byłoby spowodowanie tego, żeby te organy grały – dodaje kierownik Parku Etnograficznego.
Koszt tej inwestycji jest szacowany na 200-250 tysięcy złotych.