„Mama 4 plus” to nowy program socjalny ogłoszony przez gabinet Mateusza Morawieckiego. Zdaniem Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskiego PiS, projekt ustawy jest realizacją zapowiedzi rządu w części dotyczącej uhonorowania osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury. Gość Radia Kielce wyraził przekonanie, że nowy program socjalny, podobnie jak „Rodzina 500 plus” przyjmie się bardzo dobrze.
– To jest ważne, szczególnie w tym czasie, kiedy mamy do czynienia z wyludnianiem się naszego społeczeństwa. Dlatego też, to jest świetne rozwiązanie, że rząd pragnie docenić te kobiety, które rzeczywiście mają dla naszego państwa zasługi. Nie tak dawno w ramach polityki prorodzinnej wdrożony został program „Rodzina 500 plus”, który miał zwiększyć dzietność w naszym społeczeństwie i też się dobrze przyjął – podkreślił gość Radia Kielce.
Według szacunków z programu „Mama 4 plus” skorzysta około 86 tysięcy kobiet. Dzięki nowemu prawu będą co miesiąc otrzymywać 1100 zł brutto, czyli niecałe 930 zł na rękę.
Emerytura będzie przyznawana od 60. roku w przypadku kobiet oraz od 65. roku w przypadku mężczyzn. Aby otrzymać te pieniądze, trzeba będzie złożyć wniosek.
– To nie jest sprawa skomplikowana, organem rozpatrującym dokumenty będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówi Krzysztof Lipiec.
Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 roku.
Poseł Krzysztof Lipiec przypomniał również o możliwości składania wniosków w kolejnym rządowym programie „Czyste powietrze”. Będzie on realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad 103 miliardy złotych. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 miliony domów jednorodzinnych. Celem programu jest między innymi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Do tej pory do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termomodernizacji czy wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła.