Ponad 118 tysięcy osób odwiedziło w ubiegłym roku Park Etnograficzny w Tokarni. Rok 2018 był rekordowy dla tej instytucji także pod względem liczby zorganizowanych imprez o charakterze etnograficznym. Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej nie tylko podsumował miniony czas, ale przedstawił też plany na kolejnych 12 miesięcy.
Ubiegły rok był wyjątkowy dla całego Muzeum Wsi Kieleckiej, które odwiedziło ponad 156 tysięcy osób. Jednak, jak podkreśla Mariusz Masny, wiodący oddziałem był Park Etnograficzny w Tokarni.
– Najważniejszym oddziałem, jeśli chodzi o frekwencję, pomimo niekorzystnych zdarzeń, na które nie mieliśmy wpływu, czyli modernizacja drogi S7 i problemy komunikacyjne, udało nam się zanotować wzrost frekwencji. Jest ona najwyższa w historii Muzeum Wsi Kieleckiej i wyniosła prawie 118 tysięcy osób – wyjaśnił dyrektor.
W 2018 roku w Tokarni odbyło się też rekordowo dużo, bo aż 26 imprez o charakterze etnograficznym, 5 imprez o charakterze patriotycznym, w tym widowisko „Szlakiem wrześniowej chwały oręża polskiego”, 18 wystaw czasowych i aż 385 lekcji muzealnych. Do tego nagrano tu pięć teledysków oraz goszczono 7 produkcji filmowych. Jednym z kręconych tu filmów były „Legiony”. Jego producenci przekazali Parkowi Etnograficznemu karczmę. Warto też odnotować, że dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzone zostały prace konserwatorskie ambony w pochodzącym z XVIII wieku kościele z Rogowa. Muzeum może się też pochwalić dwoma gwiazdkami przyznanymi Parkowi Etnograficznemu w Tokarni przez prestiżowy portal turystyczny „Michelin Voyage” (tyle samo mają Łazienki Królewskie w Warszawie).
Dyrektor Mariusz Masny zapowiedział, że w 2019 roku wraz ze swoimi pracownikami nie zamierza zwalniać tempa. Kontynuowane będą wiodące imprezy plenerowe w Tokarni, kiermasze świąteczne w Dworku Laszczyków w Kielcach. O trzy nowe propozycje rozbuduje się cykl „Rodzinne niedziele w skansenie”, poszerzona zostanie oferta edukacyjna muzeum, pojawią się nowe autorskie questy i tematyczne ścieżki zwiedzania.
Marszałek Andrzej Bętkowski przyznał, że zarząd województwa będzie odwiedzał podległe mu instytucje. Pierwszą wizytowaną jest Muzeum Wsi Kieleckiej. Wysoko ocenił rolę, jaką odgrywa ta instytucja.
– Muzeum poprzez swoje działania, mające na celu zachowanie wyjątkowego dziedzictwa i tożsamości kulturowej naszego regionu oraz promocję kulturalnej spuścizny ziemi świętokrzyskiej, przyczynia się do budowania kapitału kulturowego naszego regionu – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.
W podobnym tonie wypowiadał się członek zarządu województwa Mariusz Gosek.
– Muzeum Wsi Kieleckiej jest niezwykle ważną instytucją, funkcjonującą w ramach jednostek podległych świętokrzyskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu. Tokarnia jest przykładem na to, że w piękny sposób można łączyć te niezwykłe dla nas obszary, gdzie po jednej stronie mamy kwestie związane z naszą piękna tradycją ludową, piękną tradycją kulturalną, a po drugiej – tradycje patriotyczne – podkreślił Mariusz Gosek.
Najważniejsze oddziały wchodzące w skład Muzeum Wsi Kieleckiej to: Dworek Laszczyków w Kielcach, Park Etnograficzny w Tokarni, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.