Na terenie gminy i miasta Morawica powstały trzy turystyczne ścieżki questingowe, które nawiązują do dziedzictwa i zasobów historyczno-kulturowych gminy. Pierwsza z nich, to „Serce i rozum”, która przybliża historię rodziny Oraczewskich, mającej bardzo duży wpływ na rozwój tego regionu.
W XIX wieku, kiedy dziedzicem majątku w Morawicy był Edward Oraczewski, nastąpił jej największy rozkwit gospodarczy, kulturowy i społeczny.
Druga ze ścieżek nosi nazwę „Od starożytności do współczesności Piaseczna Górka”, informuje Alicja Jamorska-Kurek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki”.
– Na terenie Piasecznej Górki w pierwszym wieku naszej ery odbywały się dymarki, podczas których wytapiana była ruda żelaza. Na przełomie XIX i XX wieku w tej miejscowości prowadzone były badania archeologiczne, na podstawie których zarchiwizowano ponad 70 piecowisk. Według odkryć archeologów, w okresie Imperium Rzymskiego, przez miejscowość przechodził również szlak bursztynowy i to w tym queście też chcemy pokazać – dodaje Alicja Jamorska-Kurek.
Z kolei trzecia ścieżka poprowadzi szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych, do których wykonania wykorzystano uzbrojenie z czasów II wojny światowej, pozostałe na polu bitwy pod Radomicami, którą w styczniu 1945 roku stoczyły wojska niemieckie i sowieckie. Po walkach mieszkańcy zebrali uszkodzone elementy broni i te, które się nadawały przerobili na krzyże oraz ustawili przy drogach w wielu miejscowościach. Ścieżka będzie liczyła kilkanaście kilometrów i poprowadzi przez Łabędziów, Radomice, Lisów, Morawicę, Obice i Dębska Wolę – dodaje Alicja Jamorska-Kurek.
Ścieżki turystyczne „Serce i rozum” oraz „Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych gminy Morawica” udostępnione zostaną w pierwszych dniach lutego i będzie je można zwiedzać przez cały rok. Natomiast ścieżka „Od starożytności do współczesności Piaseczna Górka”, to quest sezonowy, który czynny będzie od wiosny do jesieni, a dostępny będzie od kwietnia tego roku.