Warsztaty gry na gitarze elektrycznej, basowej, perkusji i lekcje śpiewu, pod okiem najlepszych muzyków z Polski. W Domu Kultury „Białogon” w Kielcach rozpoczęła się Muzyczna Kuźnia. Zajęcia potrwają do piątku.
Tomasz Rejmer, dyrektor Domu Kultury „Białogon” jeden z twórców Muzycznej Kuźni wyjaśnia, że to przede wszystkim edukacja kulturalna, skupiona na rozwoju talentów muzycznych w poszczególnych sekcjach instrumentalnych.
Program warsztatów jest tak skonstruowany, że zajęcia w pierwsze dni prowadzą kieleccy muzycy: Rafał Pitula – gitara elektryczna, Krzysztof Pitula – perkusja, Dariusz Jurkowski – gitara basowa i Katarzyna Lisowska – wokal. Ten trzon twórców Muzycznej Kuźni zamyka Daniel Ksel, zajmujący się stroną organizacyjną wydarzenia. Dyrektor Tomasz Rejmer podkreśla, że Muzyczna Kuźnia to też okazja spotkania się z muzykami, znanymi z występów na ogólnopolskiej scenie, z radia czy z telewizji.
– W tym roku gośćmi są: Jacek Królik, który jest już naszym ambasadorem, jest z nami od lat i stanowi siłę napędową tego wydarzenia. Świetnie nam się współpracuje. W tym roku po raz pierwszy zajrzy do nas Maciej Mąka. To gitarzysta, którego można zobaczyć na koncertach razem z Agnieszką Chylińską. Natomiast gry na perkusji, w tym roku po raz pierwszy będzie uczył Cezary Konrad. A na basie tych cięższych i niższych brzmień nauczy nas Robert Kubiszyn. Tych dwóch muzyków można zobaczyć na występach Anny Marii Jopek. Widać, że to są naprawdę czołowi muzycy. Na wokalu jest w tym roku Aleksandra Królik, żona Jacka, która też występuje na wielu scenach muzycznych, ale przede wszystkim jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Krakowie i uczy emisji głosu, co na pewno przyda się wielu początkującym, ale i zaawansowanym wokalistom – mówi Tomasz Rejmer.
Rafał Pitula przyznaje, że kilka dni warsztatów nie wystarczy, żeby nauczyć się wszystkiego, ale cel Muzycznej Kuźni jest zupełnie inny.
– Pobudza wszystkie części ciała uczestników, żeby chcieć więcej grać, działać muzycznie, spełniać się w tym. Podczas 4 czy 5 dni, młody człowiek nie jest w stanie nauczyć się wszystkiego, ale dostaje ogromnego napędu, dużej motywacji do działania i ochoty na grę – dodaje.
W pierwszym dniu zajęć, wszystkie grupy miały pełny skład. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wokalne, prowadzone przez Kasię Lisowską, które do oferty Kuźni dołączyły zaledwie przed rokiem. Jak zdradza instruktorka, wspólnie z uczestnikami poszuka dobrej techniki wokalnej.
– Uważam, że nie ma jednej uniwersalnej techniki. Każdy z nas jest inny, każdy z nas w swoim gardełku nosi swój kod DNA, który jest bardzo charakterystyczny i moim zadaniem ten kod DNA trzeba udoskonalić, żeby każdy z nas brzmiał zdrowo, naturalnie, przy pięknym, otwartym głosie – mówiła Katarzyna Lisowska.
Magda Cabaj w Muzycznej Kuźni bierze udział po raz pierwszy. Na co dzień sama uczy muzyki i śpiewu. Teraz, korzystając z ferii, znów znalazła się w gronie uczniów.
– Będziemy improwizować, śpiewać swój własny utwór, wspólnie też wykonamy „Prząśniczkę”, aby w ten sposób uczcić rok Stanisława Moniuszki. Chciałabym się dowiedzieć, jak sobie poradzić ze stresem podczas występów na scenie, a także poznać technikę, która mi pomoże rozluźnić gardło – powiedziała Magdalena Cabaj.
Udział w zajęciach jest płatny, w zależności od wariantu warsztatów, jaki uczestnicy wybrali. Jednak jak zaznacza dyrektor Tomasz Rejmer, nie są to wysokie stawki. Na dwa pierwsze dni zajęć miejsca już są zajęte. Można jeszcze się zapisywać na lekcje z mistrzami, które odbędą się w środę i w czwartek.
Natomiast wszyscy miłośnicy muzyki, także słuchacze, mogą wziąć udział w „Jam Session z Mistrzami (Królikiem, Mąką, Kubiszynem i Konradem), który odbędzie się w środę, 23 stycznia, o godzinie 20:00, a na czwartek, także na godzinę 20:00 zaplanowano koncert podsumowujący. Obie imprezy będą w Klubie Muzycznym Czerwony Fortepian w Kielcach. Wstęp wolny.