Sprzyjające, zimowe warunki zachęcają kielczan do korzystania ze stoków. Wzmożony ruch również w sklepach i komisach ze sprzętem sportowym. Trzeba jednak pamiętać o zasadach doboru nart, łyżew i snowboardu.
Jerzy Skowerski instruktor narciarski i jeden z pracowników komisu należącego do Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” w Kielcach tłumaczy, że kluczowa w doborze nart jest relacja długości do wzrostu.
– U osób dorosłych narta powinna sięgać do brody lub czubka nosa. Choć w niektórych dyscyplinach, jak na przykład w skokach narciarskich narty mogą o wiele przewyższać sportowca, to w codziennym, rekreacyjnym szusowaniu taki sprzęt może stanowić utrudnienie. Dla dzieci preferowane są narty sięgające długością do piersi lub do brody. Dodatkowym ułatwieniem jest, gdy narta jest miękka – mówi.
Jerzy Skowerski radzi również, aby przy zakupie swoje pierwszego zestawu skłaniać się ku nowym technologiom. Jak tłumaczy, łezkowaty kształt spotykany w nartach nowego typu pozwala dużo łatwiej wchodzić w zakręty. Takie deski powstrzymują także przed upadkami.
– Absolutnie konieczny jest zakup kasku. Bez niego narażamy się nie tylko swoje życie, ale też możemy zapłacić mandat, kask jest bowiem obowiązkową częścią wyposażenia na każdym stoku – zaznacza.
W komisie ze sprzętem zimowym przy ulicy Kołłątaja w Kielcach można kupić narty, buty narciarskie, kijki, jak również deski snowboardowe, łyżwy, kurtki, spodnie i kaski. Oprócz kupujących spotkać można tam także osoby oddające swój narciarski sprzęt. Jako powód podają głównie chęć pozbycia się zalegający ekwipunek. Są też i tacy, którzy marzą o nartach z wysokiej półki, a to kosztuje.
– Jestem już na takim poziomie zaawansowania, że chciałbym spróbować swoich sił na sprzęcie dla profesjonalistów. A ten przekazujemy dalej, dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w narciarstwie - tłumaczy jeden ze sprzedających.
Używany sprzęt narciarski kosztuje w granicach od 400 do 800 złotych.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży sprzętu zimowego Stowarzyszenie „Start” przeznacza na sport i organizowanie obozów rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych.