Obrazy dwojga kieleckich artystów: Magdaleny Leśniak i Rafała Urbańskiego można do końca stycznia oglądać w Winnickim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zorganizowało ekspozycję na Ukrainie wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Winnicy. To początek współpracy obu instytucji.
Wystawy Magdaleny Leśniak Życie w sieci” i Rafała Urbańskiego „QR [reinterpretacje]” trafiły na Ukrainę, do Lwowa już we wrześniu 2018 roku. Były pokazywane w Lwowskiej Galerii Obrazów w ramach VII Festiwalu Partnerstwa Polsko-Ukraińskiego, organizowanego przez Konsulat Generalny we Lwowie. Natomiast 15 stycznia wernisaż tych wystaw odbył się w Winnicy i spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, co jak przyznaje Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, było niespodzianką.
– Doszliśmy do wniosku, że warto tę współpracę kontynuować, bo z jednej strony Konsulat Generalny też chce promować kulturę polską, a z drugiej dla nas ważne jest, że Winnica jest miastem partnerskim Kielc. Jesteśmy placówką miejską, naszym obowiązkiem jest działać na rzecz Kielc, ale my też chcemy promować to miasto, korzystać z naszych kontaktów, naszych doświadczeń, z naszej marki, na która ciężko pracujemy cały czas – mówi Stanisława Zacharko-Łagowska.
Dyrektor BWA podpisała z konsulem generalnym RP na Ukrainie Damianem Ciarcińskim umowę o współpracy i organizacji cyklu wystaw w ramach polsko-ukraińskiego projektu Most Kultury. Dyrektor zaproponowała konsulatowi między innymi wystawę fotografii Krzysztofa Zająca „Nowy świat”, która pokazuje, jak zmieniły się Kielce dzięki wejściu do Unii Europejskiej.
– Wystawa jest o tyle atrakcyjna, że przedstawia nowoczesne Kielce. Dla mieszkańców Winnicy ma ona dodatkowe znaczenie, ponieważ te zdjęcia, pokazujące nowe Kielce, obrazują, jak to miasto zmieniało się w ciągu ostatnich lat, w tym czasie jak Polska weszła do Unii Europejskiej i zaczęły do nas płynąć fundusze. To też jest dla nich przykład i zachęta, żeby walczyli o to, by wejść do tego grona państw europejskich – mówi dyrektor BWA.
Natomiast po zakończeniu wystawy w Winnicy konsul zaprezentuje malarstwo młodych kieleckich artystów także w Żytomierzu na Podolu.
Most Kultury to projekt, który „tworzy możliwości komunikowania się uniwersalnym językiem sztuki dwóch kręgów kulturowych: polskiego i ukraińskiego, wznosi się ponad podziałami i granicami, łączy narody, idee i ich dzieła, umożliwia współpracę i wymianę doświadczeń. BWA rozpoczęła realizację Mostu Kultury w 2012 roku we współpracy z Konsulatem Generalnym we Lwowie z inicjatywy kieleckiego polityka i dyplomaty Andrzeja Słomskiego, który był wówczas konsulem we Lwowie. Aktualnie jest konsulem w Kaliningradzie i z jego inicjatywy zostaną zorganizowane kolejne edycje Mostu Kultury w Rosji.
– Rozmawialiśmy już wstępnie o wystawie fotografii Pawła Pierścińskiego w Kaliningradzie we wrześniu - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska.
Magdalena Leśniak obroniła z wyróżnieniem dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, a pracę doktorską na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Jej prace były prezentowane na kilku wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Laureatka kilku konkursów, m.in. otrzymała III nagrodę w VII Triennale z Martwą Naturą w Sieradzu. Pracuje w dziale edukacji BWA w Kielcach.
Rafał Urbański jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych UJK, gdzie uzyskał także tytuł doktora sztuki. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki. W swoich pracach łączy tradycyjne techniki malarskie z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Uczestniczył w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Belgii, Niemczech, Rosji, Serbii, Ukrainie, Kanadzie i Argentynie.