Fizycy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wejdą w skład międzynarodowej grupy naukowców, której celem jest rozwój nowoczesnych metod diagnostycznych. Jak tłumaczy profesor Dariusz Banaś, chodzi o fluorescencyjną analizę rentgenowską.
– To jest metoda analizy pierwiastkowej, która cechuje się wyjątkową precyzją. Dzięki niej można w próbce wykryć jeden atom na milion. A jeżeli odpowiednio próbkę przygotujemy, to nawet jeden atom na miliard – tłumaczy fizyk z UJK.
Fluorescencyjna analiza rentgenowska wykorzystywana jest w wielu dziedzinach nauki, na przykład biologii, chemii czy medycynie. Dzięki tej metodzie możliwa jest bardziej skuteczna diagnoza.
W sumie zespół będzie liczył 49 naukowców z 23 krajów świata. Polskę reprezentuje profesor Dariusz Banaś oraz doktor Aldona Kubala-Kukuś, również z Instytutu Fizyki UJK. Projekt, w którym biorą udział jest realizowany w ramach programu COST, czyli Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych. Jak informuje profesor Banaś, docelowo powstaną grupy robocze, które będą się zajmować różnymi aspektami analizy.
– My chcemy w ramach tej grupy roboczej rozwijać tematykę związaną z analizą próbek medycznych. Mamy w tej kwestii bardzo duże doświadczenie, mnóstwo publikacji, współpracujemy też ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii – mówi profesor Dariusz Banaś.
Dodatkowo do Kielc będą mogli przyjeżdżać naukowcy i studenci, których fizycy z UJK będą szkolili. Kielecka uczelnia będzie mogła organizować też międzynarodowe konferencje naukowe, dotyczące wykorzystania promieniowania rentgenowskiego w analizie pierwiastków.