Podczas ciąży może pojawić się wiele różnych zaburzeń. Jednym z nich jest cukrzyca ciążowa. Jak ją rozpoznać, leczyć i czy jest niebezpieczna rozmawiamy z doktor Magdaleną Dolecką- Ślusarczyk specjalistą chorób wewnętrznych i diabetologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych WSZ w Kielcach.
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa to zaburzenie tolerancji węglowodanów powodujące zwiększenie stężenia glukozy we krwi, które po raz pierwszy zostało rozpoznane w ciąży. Typowa cukrzyca ciążowa, która mija wraz z porodem, jest zwykle rozpoznawana między 24. a 28. tygodniem ciąży. Stwierdzenie glikemii powyżej normy we wcześniejszych tygodniach ciąży może wskazywać na cukrzycę typu 2 nierozpoznaną przed ciążą lub cukrzycę typu 1, która rozwija się podczas ciąży.
Czy jest taka grupa pań ,które są szczególnie narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej?
Tak. Cukrzyca ciążowa dotyczy zwykle kobiet, u których występują czynniki ryzyka, takie jak: cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach, wiek powyżej 35 roku życia, nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze przed ciążą, urodzenie dziecka o masie ciała powyżej 4 kg, urodzenie noworodka z wadą rozwojową, występowanie w rodzinie cukrzycy typu 2.
Jak rozpoznać, że choroba zaatakowała?
Panie powinny obowiązkowo wykonywać testy na tolerancję glukozy. Badania zleca lekarz prowadzący ciążę.
Więcej o cukrzycy ciążowej w rozmowie.
Posłuchaj
Część pierwsza:
Część druga: