600 metrów świątecznego łańcucha wykonali uczniowie ze szkoły Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Placówka jako jedna z nielicznych szkół regionu świętokrzyskiego przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Łańcuch Dobra”. Zainicjowało ją białostockie Stowarzyszenie Pro Salute.
Jak informuje Kinga Maj, szkolny koordynator akcji w Opatowcu, ma ona pokazać dzieciom z dystrofią mięśniową, że nie są same w walce z chorobą.
– Akcja polegała na klejeniu łańcucha z papieru kolorowego. Włączyliśmy się do niej wszyscy. Wspólnie z uczniami łańcuch kleili zarówno nauczyciele, jak i rodzice. Udało się nam wykonać łańcuch o długości 600 metrów, który spakowaliśmy i przekazaliśmy dla fundacji – tłumaczy koordynatorka.
Inicjatorem włączenia się szkoły w Opatowcu w ogólnopolską kampanię był Grzegorz Kozioł.
– To był taki naturalny odruch serca, że trzeba pomóc dzieciom. Dystrofia jest to choroba rzadka, która wymaga rehabilitacji i wysiłku rodziców, żeby te dzieci mogły normalnie funkcjonować – podkreśla Grzegorz Kozioł.
Jak informuje Elżbieta Szczęsna-Kusak, dyrektor szkoły w Opatowcu, dzieci mocno zaangażowały się w stworzenie najdłuższego papierowego łańcucha w Polsce, a tym samym w próbę pobicia rekordu.
– Pomysł od razu mi się spodobał. W szkole prowadzimy wiele akcji wspierających dzieci. Zwłaszcza, że sami mamy ucznia chorego na dystrofię mięśniową. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że przy tak ciężkiej chorobie, potrafimy się i my zjednoczyć. Tak naprawdę nie chodziło nam o pobicie rekordu, tylko o ten symbol, o tę łączność – dodaje dyrektorka szkoły.
Paulina Pietrzyk, uczennica klasy ósmej w rozmowie z Radiem Kielce podkreśliła, że długi, kolorowy łańcuch choinkowy przez dwa tygodnie kleili z pasją uczniowie, a także przedszkolaki.
– W domu wycinaliśmy paski. Następnie przynosiliśmy je do szkoły i wspólnie razem zlepialiśmy je. Bardzo ładny, kolorowy łańcuch powstał. Cieszyliśmy się, że możemy pomóc tym dzieciom – zaznaczyła uczennica.
Ile metrów łącznie mierzy łańcuch dobra i czy uda się pobić rekord Polski, który obecnie wynosi 152 km, dowiemy się już dziś wieczorem podczas uroczystego podsumowania akcji w Białymstoku.
Stowarzyszenie Pro Salute pomaga około 30 podopiecznym Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB w walce z dystrofią mięśniową. Pozyskiwane fundusze stowarzyszenie przekazuje na terapię i rehabilitację dzieci.