Ponad 3200 przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego zgłosiło chęć płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne, w ramach tzw. małego ZUS-u. W związku z obowiązującymi od nowego roku przepisami minął termin, do kiedy przedsiębiorcy musieli poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze płacenia niższej składki ubezpieczenia.
Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie świętokrzyskim, „mały ZUS” po uldze na start i preferencyjnych składkach jest najnowszą, formą opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne.
– W całym województwie świętokrzyskim wpłynęło 3250 wniosków, z tytułu ulgi „małego ZUS-u”. Najwięcej, bo ponad 1330 zgłoszeń napłynęło z Kielc. Natomiast w takich miastach jak Starachowice, Skarżysko-Kamienna czy Ostrowiec Świętokrzyski liczba wniosków wynosi od 250 do niemal 300 wniosków – dodaje.
Rzecznik instytucji podkreśla, że liczba przedsiębiorców w regionie, którzy zdecydowali się na opłacanie niższej składki może się jeszcze zwiększyć, ponieważ te dane nie uwzględniają jeszcze tych wniosków, które zostały złożone w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń.
Paweł Szkalej zaznacza, że „mały ZUS” to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla małych firm, ponieważ niższe opłaty na ubezpieczenie społeczne uzależnione są od przychodów. Warunkiem skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku i przychód nieprzekraczający 63 tysięcy złotych.
– Każdy przedsiębiorca, który nie jest pewny swojego przychodu, może skorzystać ze specjalnego kalkulatora znajdującego się na stronie internetowej www.zus.pl, gdzie po wpisaniu podstawowych danych takich jak, dochody i liczba dni, w których prowadzona była działalność gospodarcza, może wyliczyć od jakiej wysokości opłacałby składki w 2019 roku – dodaje.
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne w ramach ulgi „mały ZUS” można opłacać maksymalnie przez trzy lata, w ciągu pięcioletniego okresu prowadzenia działalności.
Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, czyli „małego ZUS” lub innych ulg, powinien pamiętać, że ma to wpływ na wysokość świadczeń: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.