Człowiek w roli głównej. Tylko takie zdjęcia znalazły się na wystawie „Portrety wybrane – nieznana twórczość Janusza Buczkowskiego z lat 1958-1985”. Jej wernisaż odbył się we wtorek w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.
W wydarzeniu wziął udział sam autor, Janusz Buczkowski. Przyznał, że choć utożsamiany jest z innym rodzajem fotografii, to portrety robił od zawsze, a wystawa ukazuje tylko ich namiastkę.
– Rzeczywiście znany jestem z Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, znany jestem z Puszczy Jodłowej, ale tak, jak każdy człowiek, czasami lubię skok w bok. No i taki skok w bok sobie od czasu do czasu robiłem jeżdżąc na jakieś wycieczki, na jakieś wyprawy. To jest wybór, a nazbierało się około 500 takich. Ja wybrałem 250, zrobiłem z tego projekt albumu, w którym dałem 140, a muzeum wybrało z tego 20. Żeby nie wiem kto i jak wybierał, zawsze będzie czegoś brakowało. Sam nie wiedziałem, ten dać, czy tamten dać. To są reprezentacje tematyczne wielu innych zdjęć - wyjaśnił Janusz Buczkowski.
Zamieszczone na wystawie fotografie powstały w różnych latach i w różnych zakątkach świata. Można na nich dostrzec dzieci i starców. Są żebracy, ale też dygnitarze. Janusz Buczkowski jako wytrawny obserwator potrafił uchwycić na twarzach emocje, przez co nie ma tam ludzi ładnych czy brzydkich, wszyscy natomiast są prawdziwi.
Janusz Buczkowski to ceniony artysta fotografik, jeden z czołowych przedstawicieli Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Urodził się 30 maja 1932 roku we Włocławku. Z wykształcenia magister ekonomii. W 1965 roku został członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1975 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczył w ponad 220 wystawach krajowych i zagranicznych. Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany. Ma na swoim koncie między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, odznakę Zasłużony Działacz Kultury, medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wystawa „Portrety wybrane – nieznana twórczość Janusza Buczkowskiego z lat 1958-1985” w Muzeum Dialogu Kultur potrwa do 13 marca.