Koniec z finansowaniem szkolnych boisk, wydzielona kwota dla peryferyjnych osiedli oraz Młodzieżowej Rady Miasta – to zmiany, jakie chcą wprowadzić nowe władze Kielc w tegorocznym budżecie obywatelskim.
Dotychczas wiele kontrowersji budził zapis dotyczący budowy przyszkolnej infrastruktury. Co roku wygrywał przynajmniej jeden projekt zgłoszony przez uczniów, a przeważnie był on związany z remontem boisk. Teraz ma się to skończyć.
– Nie chcemy, żeby z budżetu obywatelskiego były finansowane zadania oświatowe – mówi Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc, dodając, że na nowych zasadach budżetu mają skorzystać przede wszystkim mniejsze osiedla i peryferia miasta.
– Naszym zdaniem budżet obywatelski powinien być bardziej rozproszony, obejmując swoim zasięgiem teren całego miasta. Dlatego proponujemy takie zmiany, które spowodują, że wygrywać będą nie tylko projekty zgłoszone przez mieszkańców największych osiedli. Przy podziale środków z budżetu, miasto będzie podzielone na sektory, dzięki czemu będą mogły z niego skorzystać także peryferyjne rejony Kielc – dodaje.
Przy rozdysponowaniu środków z budżetu obywatelskiego miasto zostanie podzielone na pięć sektorów, odpowiadających okręgom wyborczym w wyborach do rady miasta. Danuta Papaj podkreśla, że od tego roku, część budżetu obywatelskiego zostanie przeznaczona na realizację tzw. projektów miękkich, a także inicjatywy zgłaszane między innymi przez Młodzieżową Radę Miasta.
– Chcielibyśmy skierować część tego strumienia pieniędzy z budżetu, na zwiększenie aktywności obywatelskiej ludzi młodych, którzy będą mogli zgłaszać przede wszystkim projekty miękkie, to między innymi organizacja wydarzeń o charakterze kulturalnym. W związku z tym, od tego roku budżet obywatelski będzie podzielony na twarde i miękkie projekty – dodaje.
Władze miasta rozważają także, zwiększenie środków z budżetu obywatelskiego, aby zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządzie lokalnym wynosiły nie mniej niż 0,5 procent wydatków gminy Kielce.
Obecnie budżet obywatelski wynosi 5 milionów złotych, z czego 3,5 miliona złotych przeznaczone jest na zadania duże, natomiast 1,5 miliona złotych na zadania małe.