Teatr imienia Stefana Żeromskiego doczekał się dwutomowego kalendarium. Publikacja została zaprezentowana w sobotę, podczas uroczystości z okazji jubileuszu 140-lecia kieleckiej sceny. Tom pierwszy na razie jest tylko w formie cyfrowej, natomiast drugi ma postać liczącego ponad 400 stron albumu i jest kroniką lat 1945-2019. Całość powstała pod redakcją znawcy kieleckiej sceny Grzegorza Cupera i pracownika teatru Luizy Buras-Sokół.
– Trzeba było przeszukać wszystkie możliwe archiwa teatru, prasę kielecką, recenzje z innych jeszcze wydawnictw. To jest zapis przede wszystkim, a nawet wyłącznie, działalności artystycznej tego teatru, czyli premier i wydarzeń teatralnych. Zawodowych, nie amatorskich, bo również w tym teatrze występowały zespoły amatorskie, odbywały się koncerty. My skupiliśmy się tylko na tym, co było typowo teatralną działalnością, proponowaną przez poszczególnych dyrektorów – wyjaśnił Grzegorz Cuper.
Promocja albumu była jednym z wydarzeń wpisujących się w dwudniowe obchody jubileuszu 140-lecia Teatru imienia Stefana Żeromskiego. W sobotę odbyło się też spotkanie z byłymi i obecnymi pracownikami tego teatru oraz z jego miłośnikami. Pokazany także został film Krzysztofa Miklaszewskiego, dokumentujący powojenną historię kieleckiej sceny. Jak mówi autor – obraz powstał w 1995 roku, kiedy pojawił się pomysł, by teatr został przeniesiony do Kieleckiego Centrum Kultury.
– Chciano wepchnąć teatr kielecki w obręb wielkiego kombinatu sztuki. My mieliśmy wizję, że teatr powinien być na swoim miejscu i powinien ocalić swoją tożsamość i dlatego zrobiliśmy ten film – mówił Krzysztof Miklaszewski.
W ramach obchodów jubileuszu odbędzie się również premiera „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i w reżyserii dyrektora kieleckiego teatru, Michała Kotańskiego. Pokaz przedpremierowy rozpocznie się w sobotę o godzinie 19:00, a premiera z udziałem Wiesława Myśliwskiego zaplanowana jest na niedzielny wieczór.