Od początku 2019 roku zniesiono wieczyste użytkowanie gruntu. Zamiast tej formy będzie obowiązywało prawo własności. Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w kieleckim ratuszu zaznaczył, że dotyczy to tylko nieruchomości należących do gminy lub skarbu państwa zabudowanych obiektami mieszkalnymi, czyli przede wszystkim budownictwa wielorodzinnego, zarządzanego zarówno przez spółdzielnie, jak i wspólnoty mieszkaniowe.
Wcześniejszą opłatę roczną zastąpi opłata przekształceniowa rozłożona na 20 lat i będzie wynosiła tyle, co dotychczasowa. Ponadto każdy z mieszkańców objęty ustawą, a takich jest ponad 20 tysięcy w Kielcach zobowiązany jest złożyć w urzędzie wniosek o wydanie stosownego zaświadczenia oraz dołączyć do niego 50 złotych opłaty skarbowej. Urząd ma wówczas maksymalnie 4 miesiące na wydanie takiego zaświadczenia. Jeśli ktoś nie złoży wniosku, to do końca roku z urzędu taki dokument zostanie mu wydany.
Filip Pietrzyk dodaje, że dla osób, które zdecydują się na jednorazową wpłatę przewidziane zostały bonifikaty. Jeśli dokonana opłata zostanie dokonana w tym roku zniżka wyniesie 60%. Natomiast w ciągu kolejnych lat będzie obniżana o 10%.
W całym kraju z projektu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju skorzysta 1,5 miliona Polaków, którzy są dziś użytkownikami wieczystymi gruntów komunalnych lub należących do skarbu państwa. Takich nieruchomości jest obecnie w całym kraju około 575 tysięcy hektarów.