Wybitni muzycy o ugruntowanej pozycji oraz artyści podbijający serca słuchaczy. Dzieła Chopina, Mozarta, czy Schuberta oraz grane po raz pierwszy w Kielcach utwory Charlesa Gounoda. Będzie też okazja poczuć prawdziwe argentyńskie tango. Filharmonia Świętokrzyska zaprezentowała swoje muzyczne propozycje na najbliższe miesiące. Ważne miejsce zajmie twórczość Stanisława Moniuszki, ponieważ 2019 jest Rokiem Moniuszkowskim.
Jak podkreśla Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, oferta instytucji jest bardzo szeroka. – Jak zawsze sporo propozycji. Żadnych rewolucji. Te same działy: koncerty symfoniczne, kameralne, familijne, prezentacje filmowe, operowo-baletowe i wystawy – wymienia.
Będą też nowe wydarzenia, które przypomną twórczość Stanisława Moniuszki, ponieważ 2019 został ogłoszony rokiem tego kompozytora. Dyrektor Jacek Rogala przyznaje, że twórca ten zasługuje na takie wyróżnienie.
– Dlatego, że ciągle jest postacią niewystarczająco docenianą i rozpoznaną nawet w środowiskach muzycznych, w środowiskach muzykologów, melomanów. Wiemy o tym, że wciąż nie mamy kompletnych partytur jego oper, którymi się tak szczycimy. Nie znamy, nie mogę powiedzieć nawet większości, po prostu nie znamy jego pieśni. Znamy tylko kilka z nich, a napisał około 300. To są gigantyczne zaległości, więc jeśli mamy tak niesamowitą okazję, jak ogłoszenie Roku Moniuszkowskiego, to aż się prosi, by tę okazję wykorzystać do promocji - powiedział.
Pierwsze dzieła Moniuszki publiczność Filharmonii Świętokrzyskiej usłyszy w marcu, najpierw, 19 marca, podczas koncertu kameralnego, wieńczącego konkurs wiedzy o kompozytorze. To będzie wieczór jego liryki wokalnej. Natomiast 22 marca, na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej zostanie pokazane młodzieżowe wykonanie jednoaktowej opery „Flis”, przygotowanej przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi.
Kolejne wydarzenia, w listopadzie. Jak zaznacza dyrektor Jacek Rogala, za wcześnie o nich mówić, ale, jak zdradza, w planach jest między innymi wykonanie dwóch z czterech „Litanii ostrobramskich”, czy dzieła zapomnianego „Widma” opartego na „Dziadach” Adama Mickiewicza.